Nejváženější Čech
Kolektiv autorů: František Kupka. Soupis olejomaleb
2016, Adolf Loos Apartment and Gallery, 572 stran, 4899 korun

František Kupka, jeden ze zakladatelů abstrakce a ve světě nejvýše ceněný z českých výtvarných umělců, se zásluhou pražského galeristy Vladimíra Lekeše a kolektivu autorů dočkal katalogu olejomaleb, na jaký se čekalo půl století.

Krásně vypravený trojjazyčný soupis, který obsahuje 359 originálních Kupkových olejomaleb, byl schválen správcem umělcových autorských práv, francouzskou společností Adagp. Je určen jak odborníkům, tak laickým obdivovatelům Kupkovy odvážné, inovativní tvorby. Je záslužné, že v knize nechybí oddíl, v němž jsou reprodukována falza, v minulosti vystavená jako Kupkovy originály.

Publikace byla koncipovaná s ohledem na výstavu Kupkova celoživotního díla, plánovanou na roky 2017 až 2018 v Centre Pompidou v Paříži a v Národní galerii v Praze.

 

Dokonalé blaho
Sarah Thorntonová: Sedm dní ve světě umění
2016, Kniha Zlín, přeložila Eva Lee, 243 stran, 399 korun

Sarah Thorntonová: Sedm dní ve světě uměníSocioložka a historička umění Sarah Thorntonová přináší nekonvenční odpověď na otázku, jak funguje svět současného umění, a využívá při tom svůj vypravěčský dar s nadhledem kosmopolitního pozorovatele.

V pomyslných sedmi dnech zavádí čtenáře do pěti hlavních metropolí světového umění − na aukci do New Yorku, na seminář do Los Angeles, na udílení prestižní ceny do Londýna, na veletrh do Basileje, na bienále do Benátek a do ateliéru významného umělce v Tokiu.

Její popis globálně se přelévajících uměnímilovných davů je strhující. Zdůrazňuje ale, že "když utichne hovor a davy se rozejdou, je možné zažít dokonalé blaho v místnosti plné dobrého umění." Další důkaz, že nakladatelství Kniha Zlín má při výběru publikací o umění šťastnou ruku.

 

Art is here
Ondřej Chrobák, Rostislav Koryčánek, Martin Vaněk: Jak se dělá galerie
2016, Moravská galerie v Brně, ilustroval DAvid Böhm, 63 stran, 299 korun

Ondřej Chrobák, Rostislav Koryčánek, Martin Vaněk: Jak se dělá galerieKdyž kreslí a malují David Böhm s Jiřím Frantou, nikdy to není nuda. Moravská galerie v Brně, která dovede báječně pracovat s dětmi, měla šťastnou ruku, když si vybrala Davida Böhma, aby ilustroval knihu určenou nejmladší generaci milovníků umění. Na jednu z kapitol si Böhm přizval Frantu, s nímž je zvyklý tvořit ve dvojici.

Z vtipné knihy plné barev se děti zábavnou formou dovědí nejen to, co je galerie a kdo v ní co dělá, ale hlavně proč tam vůbec chodit. A co víc, autoři je pozvou do tajemných míst, kam se obyčejný návštěvník většinou nedostane: do depozitáře, mezi restaurátory.

Nechávají je také jukat přes rameno všem, kdo se v dlouhé řadě profesí podílejí na přípravě výstavy.

 

Ráj a zatracení
Gary Schwartz: Hieronymus Bosch - Cesta do nebe a pekla
2016, Universum, přeložil Milan Lžička, 256 stran, 1299 korun

Gary Schwartz: Hieronymus Bosch - Cesta do nebe a peklaV jubilejním roce 500. výročí úmrtí velkého vlámského malíře Hieronyma Bosche český nakladatel pohotově vydal novou knihu o něm a jeho díle od amerického historika umění Garyho Schwartze, který už čtyři desetiletí žije v Nizozemsku. Jeho publikace doprovázela letošní velké výstavy v Boschově rodném Hertogenboschi, v Madridu i jinde po světě.

Je to kompletní pojednání o Boschových obrazech a kresbách s mimořádně kvalitními reprodukcemi, psané s ohledem na zájem širokého čtenářského okruhu.

Záhadný malíř, který se v současnosti stal málem populární ikonou, se tu dočkal nových interpretací, kterými by autor rád rozproudil diskusi.

 

Nevšední otevřenost
Barbora Baronová, Dita Pepe: Intimita
2016, Nakladatelství wo-men, 542 stran, 698 korun

Barbora Baronová, Dita Pepe: IntimitaVyprávění šesti českých žen, které se ocitly v mezních životních situacích, vtělila do písemné formy Barbora Baronová a vizualizovala jedna z nejvýraznějších mladých fotografek, Dita Pepe.

Zpovídané ženy hovoří o svém životě s handicapem, prostitucí, depresí, mluví o nemoci, o umírání. Jde vesměs o témata bytostně osobní, která jsou v našem veřejném prostoru velmi často tabuizovaná, anebo se o nich diskutuje podle předem daných, pro společnost "přijatelných" vžitých vzorců.

Výsledkem tříleté intenzivní práce je mimořádně otevřená, ale zároveň ani trochu voyeristická publikace, složená z textové knihy a šesti fotografických sešitků. Stylizovaný literárně-fotografický dokument je natolik nevšední, že získal Magnesii Literu 2016 za nakladatelský čin.