Od čtvrtka 13. října můžete v pražských ulicích za doprovodu hudby potkávat zářící objekty nebo obdivovat videoprojekce na stěnách významných staveb. Po čtyři večery bude v několika pražských čtvrtích probíhat čtvrtý ročník Signal festivalu. Tématem jsou lidské emoce a prožitky, organizátoři zprostředkují návštěvníkům například světelnou hru na hudební nástroj nebo dorozumívání pomocí paprsků.

Myšlenka světelných projekcí v Praze se zrodila po úspěšném mappingu na Staroměstském orloji, který ředitel festivalu Martin Pošta realizoval společně s uměleckým uskupením The Macula. "Cestovali jsme s našimi projekcemi po světě a napadlo nás, že podobná forma umění v Česku chybí," vzpomíná. 

Letos na podzim se do Prahy sjeli umělci z jedenácti zemí světa. Australanka Amanda Parer obsadila Střelecký ostrov obřími svítícími mimozemšťany, barcelonské studio Tigrelab představí sbírku neznámých živočišných druhů vytvořených pohybem, objemem a zvukem.

Během čtyř večerů se představí celkem třiadvacet svítících projektů. Dvě třetiny z nich přitom veřejnost uvidí vůbec poprvé.

"Chceme návštěvníky vtáhnout co nejvíce do děje, a tak jsme vsadili na interaktivní instalace," vysvětluje Pošta. Připraveno bude třeba malování světlem na velký stůl nebo hra na světelné "struny". Většinu objektů uvidíte v okolí Starého Města, za některými musíte popojet do širšího centra.

Kompletní mapu atrakcí si můžete stáhnout spolu s festivalovou aplikací. Většina zúčastněných míst bude navíc vybavena wi-fi, abyste mohli pořízené záznamy ihned sdílet s přáteli. Podle organizátorů akce bude co fotit a natáčet i proto, že součástí festivalu je doprovodný program v podobě kreslení a přednášek.

Protože Signal festival kráčí ekologickou cestou a podporuje vizi čistého hlavního města, všechny stánky budou servírovat nápoje ve vratných kelímcích. Ty můžete po dopití buď odevzdat, nebo si je nechat jako suvenýr.

Za celou dobu své existence český festival světla navštívilo přes milion lidí. I letos autoři projektu očekávají vysokou účast, všechny atrakce bude možné vidět v provozu až do nedělní půlnoci 16. října.

LIGHT BEARERS / PORTEURS DE LUMIERE from MAOTIK on Vimeo.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist