Hustý les rukou letí vzhůru k pozdravu Heil Hitler. Hajluje i liberecká prodavačka párků, která před chvílí ještě zvedala k nebi své Bauernwürstly, aby si jich lidé mířící na demonstraci všimli. Teď ale s davem na náměstí v Liberci pozorně poslouchá projev svého vůdce Konrada Henleina.
Město, kterému tehdy místní Němci neřekli jinak než Reichenberg, mělo v roce 1938 zhruba 40 tisíc obyvatel. Právě tento počet lidí přišel i na mítink Sudetoněmecké strany. Protože v Reichenbergu žilo také několik tisíc Čechů, z nichž jsou viditelně přítomni jen dva četníci mlčky si zapisující každé Henleinovo slovo, musely na tuto manifestaci síly dorazit i tisíce Němců z okolí − z Jablonce, Tanvaldu, Frýdlantu.
Shromáždění zfanatizovaných Čechoslováků německé národnosti z 1. května 1938 byla přítomna americká fotografka Margaret Bourkeová-Whiteová, kterou do Československa spolu s kolegou fotoreportérem Johnem Phillipsem na několik měsíců vyslal proslulý týdeník Life, možná nejvlivnější magazín především předtelevizní éry.
Československo vyhlásilo jako reakci na Hitlerovy slovní výpady a především na přesun jeho armády k českým hranicím částečnou mobilizaci. K československým jednotkám bylo tehdy povoláno 176 tisíc mužů. Evropa stála po 20 letech míru na pokraji války.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.