Říká se, že pes je nejlepší přítel člověka. A cena, kterou člověk do takového přátelství investuje, někdy šplhá i k několika tisícům měsíčně, a to nepočítáme běžné výdaje jako krmivo a podobně. Ze čtyřnohých chlupáčů se tak stávají módní ikony s vlastním stylistou nebo vážení hoteloví hosté.

Salony, které se specializují na trendy střihy, psí kosmetiku a dermatologii, přibývají i v Česku. Oproti zahraniční nabídce jsme ale přece jen o krok pozadu. Ve světě není nic neobvyklého potkat na ulici psa s obarvenou srstí nebo nalakovanými drápky. Taková pedikúra chrání podle poskytovatelů služeb před lámáním a třepením, otázkou ale zůstává, jestli by si s tímto problémem neporadila u zvířat příroda sama.

Psí móda je téma samo o sobě. Zejména menší plemena často podtrhují životní styl svých majitelů, kteří jim rádi nakupují stylové oblečky. Zatímco u nás se dříve kladl důraz na funkčnost před estetikou, v současnosti přibývá návrhářů, kteří se snaží tuto rovinu propojit s designem. "Hlavně menší psi jako čivavy nebo jorkšíři potřebují v zimě trochu zahřát a já chci, aby u toho vypadali hezky," říká Lucie Červíková, která pod značkou Barney´s Suits vyrábí oblečky pro psy z přírodních materiálů.

Spousta majitelů psů také vybírá dovolenou podle toho, jestli jim v ubytovacím zařízení povolí přítomnost jejich čtyřnohých přátel. Existují ale hotely, které jsou určeny právě jen pro ně – místo pokojů v nich jsou velké kotce se spoustou hraček a péči i zábavu zajišťuje školený personál. V Česku taková služba začíná přibližně na 200 korunách, což je jen nepatrný zlomek toho, co jsou páníčci schopni utratit v zahraničí.

Například v britských psích lázních stojí luxusní VIP balíček neuvěřitelných 47 000 liber (téměř 1,5 milionu korun) a kromě koupelí a bahenních masáží, které posilují kožní buňky a vyživují srst, obsahuje ubytování v luxusním apartmá s televizí, procházky po pláži, osobního kuchaře nebo lekce surfování. Psi dostanou záchranné vesty a za lidské asistence sjíždí na boardu vlny. Mnozí majitelé ale nad těmito nápady kroutí hlavou a za nejlépe strávený čas se svým čtyřnohým přítelem stále považují dlouhou procházku v parku.