Ať už člověk vyrazí do Nepálu za vysokohorskými vrcholky, kulturou nebo památkami UNESCO, místní kuchyni se nevyhne. A dobře dělá – na výborně připravenou rýži s intenzivní vůní kvalitního koření natrefí snad na každém kroku. Najíst se dá na ulici za pár korun, ve větších městech fungují restaurace. A jako kdekoli jinde i tady platí, že podnik, ve kterém je plno, bývá známkou kvalitního a chutného jídla.

V Nepálu se nechali inspirovat chutěmi sousední Indie a Tibetu, ačkoli nepálská kuchyně není tak ostrá. Základem jsou čočka, cizrna a rýže, která se podobně jako moučné placky čapátí servíruje jako příloha vždy a ke všemu. Kdo nemá rád anýz, chilli, šafrán nebo kurkumu, bude možná trochu trpět, protože koření zdejšímu jídlu vévodí.

Místní obyvatelé si nejčastěji pochutnávají na specialitě jménem dal bhat – kombinaci rýže, dušené zeleniny, kari a čočky. Tu připravují buď jako polévku, nebo hustou kaši. Vše se servíruje odděleně na nerezovém talířku s několika přihrádkami. Oblíbená je také thukpa, hustá polévka s masem, zeleninou a nudlemi. 

Protože jsou Nepálci z osmdesáti procent hinduisté, pro které je charakteristické vegetariánství a zákaz požívání hovězího, maso se na jejich talíři objeví jen občas. Restaurace jsou ale připraveny i na turisty, kteří jej vyhledávají – nejvíce pokrmů se připravuje z kuřecího masa.

Menu pouličních bister standardně nabízí knedlíčky momo, smažené či vařené taštičky plněné zeleninou nebo mletým masem. "Momo pocházejí z Tibetu, do Nepálu se dostaly díky obrovské exilové komunitě Tibeťanů. Je to nejpopulárnější místní street food," vysvětluje Juraj Ondrejčík, průvodce cestovní kanceláře S.E.N.

Na ulici mohou turisté ochutnat také smaženou kapsu s bramborovou směsí samosu nebo pakoru, smaženou směs zeleniny a těsta z cizrnové mouky. 

Po hlavním chodu zpravidla následuje dezert, v Nepálu obvykle v podobě čerstvého ovoce. Zralé banány, papája nebo mango lze koupit téměř všude. Podobně jako balenou vodu, která se doporučuje. Za ochutnání stojí i místní značky piv Everest a Gorkha nebo nepálská pálenka z rýže.

Tak jako v každá asijská země je i Nepál místem, kde se sklízí a vaří kvalitní čaje. Naopak kávu Nepálci příliš nepijí, turistům ji připravují jen zřídkakde.

20160713 132757

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist