Tradiční kuchyně našich východních sousedů je tak trochu podobná té naší, zvlášť co se vydatnosti týče – nevyhnete se tu zelí, kachně ani uzenému. Přidává tomu ještě poctivá porce. A není se čemu divit, čerstvý horský vzduch, pramenitá voda a zelené pastviny tvoří ideální podmínky pro vznik skutečných delikates.

Ty vám naservírují v jedné z dřevěných kolib, které kdysi sloužily jako sezonní domov pro pastýře. Dnes jsou z nich stylové folklórní restaurace v závoji slovenských krojů a lidových písní.

Pro svačinku či lehčí oběd se skvěle hodí sýrové prkénko. Slovensko je země plná ovcí, krav a koz, jejichž stáda i s hlídacími psy potkáte na každé delší procházce. Stejně tak jako místa, kde se čerstvé mléčné výrobky prodávají. "Tenhle bochník mi přivezli před chvílí," říká paní z dřevěného stánku u silnice a nakrajuje velkou bílou kouli přírodního ovčího sýra.

Kromě sýrů narazíte v těchto malých dřevěných srubech také na sušené bylinky nebo místní borovičku. I pivo tady teče proudem, nejčastěji ochutnáte Zlatého Bažanta, neurazí ale ani Tatran či Kamzík, jejich výroba se ale už přesunula do Polska. Výborné je pivo například z bratislavského Kláštorného pivovaru, do jehož útrob je možné běžně nahlédnout.

Zlatavý mok vydatnou slovenskou kuchyni skvěle podtrhuje. Kombinovat jej můžete s klasickou kačicou s lokšami a kapustou, zelnou polévkou kapustnicou, strapačkami nebo haluškami. Pokud chcete ochutnat ryzí přírodu, stačí sáhnout po některém z mnoha minerálních pramenů. Bývají zde připevněné i plecháčky. Jako dezert Slováci servírují parenou buchtu – sladký kynutý knedlík, který často ničím neplní, pouze přelijí omáčkou nebo posypou ovocem.

Pokud se v nejbližší době na Slovensko nechystáte, asi nejtypičtější místní specialitu si můžete připravit i z pohodlí domova. Univerzální recept na halušky však neexistuje. Zpravidla se v rodině předává z generace na generaci a každá hospodyňka si k postupu přidá nějakou vlastní vychytávku.

Brynzové halušky se slaninou (4 menší porce)

600 g brambor (cca 4 střední velikosti)
300 g polohrubé mouky
1 vejce
250 g čerstvé brynzy
300 g špeku/slaniny

Postup

Nejprve v pánvi vyškvaříme na kostičky nakrájenou slaninu. Brambory oškrábeme a najemno nastrouháme. Slijeme z nich všechnu přebytečnou vodu, měly by být téměř suché. K bramborám přidáme mouku, sůl a celé vejce. Vypracujeme těsto, které by nemělo být ani měkké, ani tuhé.

V hrnci dáme vařit dostatek vody a přes speciální haluškové síto protlačíme těsto, které vaříme asi 8 až 10 minut, dokud hotové halušky nevyplavou na povrch.

Halušky scedíme a ještě horké promícháme s brynzou, která na horkém povrchu krásně povolí a vytvoří lahodný krém. Podáváme s předem vyškvařenou slaninou, ozdobit můžeme zelenými lístky bylinek ze zahrádky.4567416647 59042faf66 o

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist