Zlaté Vršovice
Zdeněk Drozda: Kosí hnízdo, Torst

Chcete vidět zlaté Vršovice? Vzpomínková próza Zdeňka Drozdy se nese v hrabalovském duchu, ale okouzlení, které Kosí hnízdo zprostředkovává, se netýká celého hlavního města, jen jeho části − Vršovic. Drozda zemřel v roce 1994 a vydání své knihy v Torstu, ani její předchozí dramatizace pro divadlo Mana, se nedočkal. V občanském životě byl tak trochu obětí dobrých rad typu: "Chceš dělat umění? Budiž, ale věnuj se mu ve volném čase, jinak dělej něco pořádného." Lásky ke knize se nicméně vyučený pekař nevzdal a v autobiografické próze, v níž vlastně jen Drozdy překřtil na Kosy, se ponořil do dětství prožívaného na sklonku druhé světové války a v prvních letech po ní. Nechybí drobné společenské postřehy, nicméně svět malého vypravěče většinou nepřesáhne hranice kuchyně, školy, snění a domácí šikany ze strany staršího bratra. Až bude Zdeněk větší, tak mu to natře, všem to natře, utěšuje se v závěru mnoha mikrokapitolek. Jeho dospívání už text nesleduje, takže odplaty se čtenář nedočká, ale msta příběhu rozhodně neschází.

Kosí hnízdo nemá jímavou pronikavost návratů do dětství Ludvíka Aškenazyho, ale je svébytným pohledem na svět, který už zanikl.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.