Vešel do kuchyně a zahlédl matčiny oči. Rychle se sklonila nad kufrem. Otec zašeptal: "Utečte!" Nepřemýšlel, otočil se na patě, chytil sestru za ruku. Vyskočili oknem, přeběhli zahradu, louku, úvoz. Pronásledoval je někdo? Střílel? Rodiče už nikdy neviděli.

Bylo pozdní jaro roku 1941, profesoru Ervínu Adamovi bylo devatenáct a netušil, že takových zlých okamžiků ho čeká ještě bezpočet. Jen díky rozvaze, intuici a náhodě je všechny přežil. Je to tak jednoduché říct. Přežil. Sedíme okolo velkého stolu v 39. patře nablýskaného mrakodrapu v Houstonu, v místním klubu petrolejářů, a vychutnáváme si sváteční oběd. Jonathan, jeden z vnuků profesora Adama, slaví třicáté narozeniny, a tak se sešla celá rodina. Nemohu se ubránit, když je tak všechny vidím okolo stolu: kdyby ten mladík nevyskočil z okna, nebyli by tu. Nebo kdyby o čtyři roky později nenastoupil do vlaku…

"Pochodovali jsme několik dní, od lágru k lágru. Kdo padl, byl zastřelen. Dlouho jsem se držel, ale pak přišla krize. Zastavili jsme kdesi na poli a esesáci začali řvát: 'Kdo nemůže, vystupte z řady!' Bylo mi už všechno jedno. Přihlásilo se nás dvacet třicet? Čekal jsem kulku do týla, ale oni nás nahnali do vagonu stojícího opodál na trati. Vlak se dal do pohybu. Když jsem se probudil, stál nade mnou americký voják. Nevím, proč nás nepostříleli a naopak zmasakrovali ty, kteří ještě mohli pochodovat."

Ne, otázku, proč zrovna on přežil, si sám už dávno neklade, vzpomínkám se ale nevyhýbá, i když má pocit, že vše na tohle téma už bylo řečeno a napsáno. Raději si povídá o medicíně. Pro ni se rozhodl už velmi dávno, v čase, kdy o Hitlerovi slýchal jen vyprávět, a také si − po válce − se zarputilostí sobě vlastní prosadil, aby ji mohl studovat. Celý život pak tvrdě pracoval, nepolevil, ani když emigroval, a své zaujetí přenesl i na potomky. Zatímco dnes 93letý světově uznávaný epidemiolog má stále svou pracovnu na Baylor College of Medicine v Houstonu, jeho starší dcera Karolina patří k předním americkým odborníkům v péči o matku a nenarozené dítě. Na medicínské obory se také chystají všechny tři děti doktorky Adamové. V téhle pozoruhodné česko-americké rodině jsou povoleny jen dvě výjimky − Karolinin manžel John a mladší sestra Alice jsou právníci.

Přednášky v Lucerně

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se