Auta s možností automatického parkování nejsou v současnosti ničím neobvyklým, stále častěji se ale mluví také o kompletně robotických autech, která vás dovezou z bodu A do bodu B, aniž byste se k volantu vůbec přiblížili. Přesně taková chce Google začít používat na rozvážení zásilek. Informoval o tom zpravodajský server Quartz.

Americká společnost Google je přitom v rozvoji samořídícího auta nejdál ze všech výrobců. Jeho schopnosti dokonce potvrdil už i americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA), který uznal, že systém řídící automobily Google lze považovat za právoplatného řidiče.

Google auto přitom používá k orientaci různé druhy senzorů, speciální kamery, laserový radar, ale i podrobné mapy vycházející ze satelitních snímků, Street View a detailní simulace provozu.

Aby však mohla taková auta do budoucna rozvážet i zásilky, je třeba ještě vytvořit systém, který umožní zákazníkům přebírat balíčky bez přítomnosti řidiče. To by mělo umožnit zabudování schránek se speciálními PIN kódy, ze kterých by mohli vybírat obsah pouze zákazníci, kterým bude kód zaslán pomocí zprávy. Variantou by mohlo být i použití kreditních karet nebo speciálních čteček.

Než se bude moci speciální dodávka vydat na silnice, bude ještě americká společnost muset získat speciální povolení k provozu takových plně automatizovaných aut v běžné silniční dopravě.

Jak bude přesně rozvážka od Googlu vypadat, se zatím tedy neví. Podobně jako Amazon ale Google pracuje i na dopravním systému pomocí dronů. Superlevná a superrychlá dovážka skrze kvadrokoptéry se ale už testuje dlouho.

Zdroj: youtube.com