V obci Ungersheim, která má 2200 obyvatel a leží v departementu Horní Rýn asi 20 kilometrů od Mylhúz, se teď koná trh. Žádný místní pamětník neví o tom, že by tomu tak dříve bývalo. Ale dnes tu každé páteční ráno zelinářská farma působící v obci od roku 2012, zcela nová místní konzervárna, stejně jako prodavač vajec vystavují a prodávají svou produkci na náměstí před radnicí.
Cílem Ungersheimu je zajistit potravinovou soběstačnost obce a vytvořit místní produkci "od zrna po talíř", tedy nabízet obyvatelům lokální potraviny. Dnes se potraviny, které jíme, dovážejí stovky a někdy i tisíce kilometrů většinou kamionem.
"V případě krize, zejména ropné, bychom se mohli záhy ocitnout na holičkách. Jsme obklopeni stovkou hektarů zemědělské půdy, která je ale vyhrazena monokulturám, jako je obilí nebo kukuřice, určeným na export," říká starosta obce Jean-Claude Mensch.
Obecní rada se rozhodla s tímto paradoxem skoncovat a v roce 2012 začala využívat část ze 40 hektarů zemědělské půdy, které jí patří, aby přispěla k výživě obyvatelstva. Založila biozelinářství Jardins du trèfle rouge (Zahrady červeného jetele), které zaměstnává 25 osob. Toto zelinářství nyní již produkuje asi 30 tun sezonní zeleniny ročně. Své výrobky nenabízí jen na pátečních trzích, ale týdně připravuje 150 košíků zeleniny, které prodává domácnostem v obci a v okolí. Denně také dodává potraviny místní škole.
Obec se už v roce 2009 rozhodla podávat školákům stoprocentní biostravu a dnes si přeje, aby jejich jídlo bylo vyrobeno na místě a aby pocházelo z místních potravin. Nová biokuchyně, která funguje od jara 2014, připravuje 500 jídel denně a zásobuje školní jídelnu v obci, ale i školy v okolí. "To proto, abychom zajistili ekonomickou rovnováhu," cituje deník Le Monde starostu Mensche.
Loni v srpnu tu zahájila provoz konzervárna, kde pracuje šest místních důchodců. Produkuje týdně 600 až 1000 sklenic s přebytky ze zelinářství a další zeleninou.
Obec, která bude nakonec obdělávat šest hektarů, rozvíjí nejen biozemědělství, ale také produkci bez neobnovitelné energie. "Pracujeme se dvěma koňmi, nepoužíváme ke hnojení žádnou chemii, pouze organický materiál pocházející z obce. A zavlažování, které brzy uvedeme do provozu, bude fungovat na základě solární energie," vysvětluje mladý farmář Jean-Sébastien Cuisnier. Obec také plánuje, že nabídne dobrovolníkům práci při sklizni výměnou za zeleninu a ovoce za nízkou cenu.
Tyto iniciativy obce přijímají její obyvatelé většinou kladně. "Dobrým argumentem jsou kvalita a čerstvost potravin," ujišťuje Lucile Zwingelsteinová, která připravuje koše dodávané ze zelinářství Jardins du trèfle rouge. "Dnes lidé chtějí zdravé produkty," potvrzuje obyvatelka obce Valérie Stoesserová. A na nákup zeleniny nemusejí jezdit automobilem. To je zajímavé, zejména pro mnohé staré lidi, kteří si mohou koupit čerstvou zeleninu v obci, uvádí.
Aby obec povzbudila obyvatele ke konzumaci místních potravin, zavedla loni v červenci místní měnu nazvanou radis. Platba v radisech umožňuje využívat nižších cen.
"Vím, že všechny tyto iniciativy vyžadují evoluci v životním stylu a kulturní vývoj, který nelze nastolit dekretem a který vyžaduje čas," říká starosta Jean-Claude Mensch.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist