Návrhářka Behnaz Farahiová je posedlá kyborgy. Její záliba v propojování technického se živým se odráží v celé její tvorbě - naposledy představila 3D tištěné šaty, které reagují na pohled.

Šaty, kterým dala jméno "Caress of the Gaze", jsou vytvořené z minikamer s objektivem o velikosti tři milimetry. Tyto kamery detekují pohled a počítačový algoritmus vyšle signál do oblasti, kam dívající zaměřuje svůj zrak. Trny připojené k této oblasti pak ztuhnou a začnou se pohybovat. Tato reakce má de facto evokovat husí kůži.

"Z neviditelného tak vzniká viditelné," říká Farahiová, která, jak dodává, sama neví, zda je více návrhářkou, architektkou nebo umělkyní.

"Poukazuje to na logiku naší pokožky, která je neustále v pohybu. Mění svůj tvar v závislosti na podnětech, jako je teplota, vlhkost, nebo dokonce na pocitech jako vzrušení a zlost," komentovala Farahiová pro server CNN.

Mezi její minulá díla patřila například zeď, která reagovala na gesta lidí stojících okolo. Farahiová se opírá o teorii britského filozofa Andyho Clarka, který je přesvědčený, že se lidé v důsledku moderní doby stali kyborgy. Na vině je údajně naše závislost na moderních technologiích, zejména našich iPadech a iPhonech.