I v mexických věznicích pověstných tvrdými podmínkami se dá objevit nový smysl života. Jeden úspěšný podnikatel se například za mřížemi nechal inspirovat tetováním spoluvězňů a teď nabízí desítkám odsouzenců práci při vyrývání těchto mnohdy morbidních vzorů na kožené kabelky. V nápravných zařízeních hledají zaměstnance také další firmy, díky nimž si vězni vydělají více, než jim dává vláda, napsal web zpravodajské stanice BBC.

Když se Jorge Cueto-Felgueroso před třemi lety ocitl nepravomocně odsouzený pro podvod v jedné z nejobávanějších mexických věznic Puente Grande, zmítala jím beznaděj. Přesvědčený o své nevině byl umístěn do nápravného zařízení s 13 tisíci vězni, kde se často rekrutují noví členové zločineckých band. A na každém kroku tam člověk narazí na nějaké tetování.

Právě pohled na drsné obrázky na tělech spoluvězňů jej přivedly na myšlenku, která pomohla přečkat pobyt za mřížemi jemu i mnoha dalším. Začal nabízet spoluvězňům znalým tetovacích technik, aby podobným způsobem jako na kůži lidskou přenášeli své vzory i na povrch kabelek.

Za necelý rok se dočkal nového verdiktu stvrzujícího jeho nevinu a mimo vězení rozjel expanzi své firmy. V současnosti prodává až 600 kabelek, tašek či peněženek měsíčně a rozjel výrobu triček. Jeho obchod zaměstnává na 200 lidí většinou z prostředí věznic, kteří si vydělají až 6000 pesos (9000 korun), což je i desetkrát více, než za běžnou práci ve vězení nabízí úřady.

A hlavně, přispívá k tomu, aby se z vězení nevracelo více zločinců, než do něj přišlo. "Problémem Mexika je, že vinní a nevinní lidé jsou ve věznicích dlouhou dobu pohromadě, protože soudy fungují velmi pomalu. Možnosti slušné práce (ve věznicích) neexistují, proto je pro mnohé jediným způsobem, jak z toho ven, cesta zločinu," popsal své zkušenosti osmačtyřicetiletý Cueto-Felgueroso.

Není jediným, který nabízí práci a novou životní naději mexickým vězňům. Za mřížemi hledají šikovné ženy také dvě sestry vlastnící obchody s dámskými doplňky a bytovými dekoracemi. Cílem je prý - kromě úspěchu vlastní firmy - pomoct matkám ke slušnému výdělku, aby mohly z vězení finančně podporovat své rodiny. "Není naší rolí soudit je nebo je zachraňovat. Snažíme se s nimi pracovat, aby dostaly důstojnou šanci pohnout se kupředu," řekla jedna ze sester Diana Martínezová-Erazová.

Podobnou myšlenkou se inspirovaly i další firmy. Vězni tvoří dekorace oděvů či obuvi nebo se stávají zaměstnanci divadelního spolku pořádajícího vystoupení, na něž chodí stovky diváků. "Je to pro ně životní šance, jak uniknout z té černé díry," řekla herečka Itari Martaová, která je spoluzakladatelkou zmíněného spolku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist