Švédský král Carl XVI. Gustaf vyzval k zákazu van. Koupání je podle něj plýtváním vody a energiemi. Za svou výzvu sklidil posměch na Twitteru, i když vysvětloval, že ji nemyslel zcela vážně. Devětašedesátiletý monarcha v rozhovoru s deníkem Svenska Dagbladet vyzval k ochraně životního prostředí prostřednictvím sprchování.

"Všechny vany by měly být zakázány. Jen si to představte," prohlásil v interview, které bylo otištěno v sobotu. Den před rozhovorem se prý musel koupat v místě, kde žádná sprcha nebyla. "Padlo na to tolik pitné vody a energie. Bylo mi jasné, že není rozumné, co musím provádět. Opravdu jsem se styděl," řekla hlava skandinávské země.

Otázky klimatu a ochrany životního prostředí Carlu XVI. Gustafovi nejsou lhostejné. Je známo, že často jezdí automobilem na hybridní pohon, jí málo masa a snaží se šetřit energií v královském paláci. "To není snadné v tak starém domě," připustil v rozhovoru.

Objednejte si prosincové číslo Proč Ne?! již nyní

Speciální číslo Proč ne?! s hostující šéfredaktorkou Terezou Maxovou. Stačí poslat SMS ve tvaru: PROCNE JMENO PRIJMENI ULICE C.P. OBEC PSC na telefon 902 11, cena SMS je 25 Kč.

Později řekl, že návrh zakázat vany myslel "v lehkém žertu". "Ale je v tom zrnko pravdy. Malé detaily mají obrovský účinek," podtrhl. Přesto za svá slova sklidil kritiku až posměch. "Zakažte králi cestování!" komentoval na Twitteru panovníkovy výroky jeden z uživatelů internetu.

Švédský panovník rozhovor poskytl několik dní před pařížskou klimatickou konferencí, jejíhož zahájení se příští pondělí zúčastní mezi dalšími nejvyššími představiteli více než 140 zemí. Hlavním úkolem konference má být dojednání dohody o dalším snižování emisí skleníkových plynů po roce 2020.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist