Kapradina, spirála, či barevné trojúhelníky - to jsou možnosti, pro něž se mohou Novozélanďané rozhodnout v pátek zahájeném referendu o nové státní vlajce. Hlasování iniciovala vláda, podle níž současná vlajka není reprezentativní a příliš odkazuje na minulost země jako britské kolonie. Lidé mohou hlasovat až do 11. prosince.

Po celé zemi nyní visí pětice návrhů, z nichž ten vítězný postoupí do druhého hlasování. V něm v březnu obyvatelé země rozhodnou, zda nahradí současnou vlajku.

Proti ní se v anketách vyslovila část obyvatel, s níž souhlasí i premiér John Key. Ten tvrdí, že malá britská vlajka umístěná v rohu té novozélandské je nevhodným symbolem dávné koloniální minulosti.

Úřady vybraly z více než 10 tisíc návrhů nové vlajky pětici finálních vzorů. Tři z nich obsahují tradiční symbol země, kapradinu, která je na dvou doplněna souhvězdím Jižního kříže, jenž je i na stávající vlajce. Další možnou volbou je pro Novozélanďany černobílá spirála zvaná koru, která se vyskytuje na většině kreseb maorů, původních obyvatel země. Pátá vlajka, jejíž zařazení schválila vláda dodatečně v září na základě petice 50 tisíc lidí, je tvořena trojúhelníky různých barev.

Mezi pěticí není podle průzkumů jasný favorit. Vítěz prvního referenda to však v březnu nebude mít jednoduché, neboť současnou vlajku v jedné z anket podpořily více než dvě třetiny obyvatel země.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist