Prodejní přehlídka Czech Design Week představuje v centru Prahy šedesátku českých nezávislých designérů, škol a tradičních tuzemských výrobců. Zájemci si až do 15. listopadu mohou prohlédnout například kovové křeslo Domus vyhlášené jako nejlepší studentský design světa v Domě U Minuty na Staroměstském náměstí.

Nachystány jsou i instalace přímo v ulicích hlavního města - na Piazzetě Národního divadla, Jungmannově náměstí, Václavském náměstí či náměstí Republiky. Organizátoři upozorňují, že se snažili vedle nezávislého českého designu ukázat i příběh autorů.

 

 

"Máme například slečnu reprezentující manufakturu Rodná hrouda, která vycházela z českého folkloru. Původně pracovala deset let jako automechanička a nakonec se dostala k šití oděvů, po kterém toužila od malička. Dnes již šije i šaty, ve kterých české Miss reprezentují v zahraničí," řekl spoluorganizátor akce Tomáš Holý.

Návštěvníci akce mimo jiné uvidí nábytek jako stavebnice, hipsterské oblečení pro děti, různé grafické práce nebo šperky ze skla i drahých kovů. Součástí přehlídky jsou i venkovní instalace a speciální módní přehlídka v prostorách bývalé Fantovy kavárny na hlavním nádraží.

"Design není jen otázkou výstavních síní a galerií, ale měl by být součástí našeho každodenního života, proto v ulicích vystavíme sérii nábytku od českých návrhářů. Chybět proto ani nebudou umělecké instalace od předních výtvarníků na vozech, které se v pražských ulicích rovněž objeví," uvedl jeden ze tří organizátorů akce Lukáš Pipek.

Kromě historického Domu U Minuty zpřístupní Czech Design Week i další významné budovy v centru města. Speciální světelná umělecká instalace je nachystána do Pachtova paláce, kde také vystavuje několik designérů.

"Dalším milníkem je spolupráce s výtvarníkem Pastou Onerem, jehož sólové výstavy v Galerii Mánes s názvem Last Day in Paradise jsme partnery. Spojujeme tak to nejlepší z české výtvarné scény a designu, návštěvníci si mohou projít obě akce zároveň," doplnil Pipek s tím, že několik designových instalací se chystá i do vybraných pražských kaváren.

Přehlídka Czech Design Week je další designovou akcí konanou letos na podzim v metropoli. Netradiční lokace, pestrý doprovodný program a především tvorbu českých i zahraničních designérů, designérských studií, značek, škol i mladých talentů na 70 místech po celé Praze představil v říjnu 17. ročník Designbloku. Podle pořadatelů ho navštívilo více než 51 000 lidí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist