"Čisté stravování" není dieta, ale životní styl, kterým si lidé v moderní, uspěchané době snaží ulehčit svým žaludkům. Jeho hlavním smyslem je vytěsnit z jídelníčku všechny zpracovávané potraviny a přidané látky, které našemu tělu škodí, a zlepšit tak svou životosprávu.
Jenže podle některých lékařů nás čisté stravování spasit nemusí. Naopak svá těla můžeme zbytečně trápit, a to především psychicky.
Posedlost zdravým jídlem se odborně nazývá orthorexia nervosa (doslovně "porucha správného stravování"). Může jí trpět kdokoliv, komu působí úzkost, pokud se nemůže stravovat podle svého "přesvědčení".
Mnozí psychiatři dokonce věří, že je ortorexie nemoc podobná anorexii, jelikož jde o obsedantně kompulzivní poruchu stravování. Stejně jako u anorexie jsou lidé posedlí nejen jídlem, ale také svým tělem a obavami, že mu některé potraviny škodí.
"Před dvaceti lety bylo mnoho pacientů s anorexií vegetariány a dnes spousta lidí tvrdí, že jsou alergičtí na laktózu nebo lepek, ačkoliv tomu tak není," dodává ředitelka ústavu pro léčbu poruch příjmu potravy Johns Hopkins Eating Disorders Program Angela Guardová. Lidé tak podle ní vysvětlují, proč by neměli přijímat potraviny s velkým počtem kalorií. To je podle Guardové důvodem k opatrnosti.
Podle zpravodajského serveru Independent ale někteří lékaři ortorexii za nemoc nepovažují právě proto, že jsou její příznaky často totožné s anorexií. Je proto potřeba dalšího zkoumání.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist