V Praze a Brně začíná dnes 4. listopadu devátý ročník festivalu šampaňského Grand Jour de Champagne. Milovníci šampaňského a gastronomických zážitků mohou v rámci festivalu poprvé navštívit prostory barokního Buquoyského paláce v Praze, sídle francouzského velvyslanectví. Sklenku šampaňského si zájemci do 7. listopadu mohou vychutnat třeba v salonu Richelieu, salonu Karla X. či v Hudebním salonu. Akci bude dnes hostit také Premier Hotel International Brno.

Přehlídku doprovází degustace, rauty a společenské akce. V Praze se účastníci mohou těšit například na menu složené z humrů, ústřic, kaviáru a šampaňského nebo na snídani s šampaňským a lanýži.

"V krásné dekoraci Buquoyského paláce dostává festival další společenský, politický a kulturní rozměr, který ho odliší od řady jiných degustací," řekl ředitel festivalu Ondřej Balík.

Přípravy slavnostního menu se Praze ujme držitel dvou michelinských hvězd Bernard Bach a letos nebude michelinská hvězda odepřena ani Brnu. O gastronomický zážitek se zde v hotelu Premier Hotel International Brno postará nejmladší laureát tohoto ocenění, Michaël Nizzero, který v současnosti působí v hotelové restauraci pětihvězdičkového hotelu La Briqueterie v Épernay v oblasti Champagne.

Svou účast letos potvrdilo mnoho nových vinařství a výrobců, mimo jiné Roger Barnier, Deutz, Brugnon, Guy Charbaut nebo Vollereaux. Chybět nebudou ani tradiční hosté přehlídky, jako je Mailly Grand Cru, Salon/Delamotte, Fleury, Taittinger, Louis Roederer či deVenoge.

Víno s označením Champagne se může vyrábět pouze ve francouzské oblasti Champagne-Ardenne. Tato zásada je v Evropské unii zakotvena ve statutu chráněného místa původu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist