Velká Británie se v Evropě s počtem obézních dětí řadí na nejvyšší příčky. Hvězda kuchařských show a známý autor knih s návody na rychlé a zdravé recepty Jamie Oliver se rozhodl ostře zasáhnout – o pomoc požádal přímo vládu.

Oliver žádá, aby byla zavedena dvacetiprocentní daň na každý litr slazených nápojů. Nejen, že by to podle něj omezilo jejich spotřebu, ale do britské pokladny by to mohlo přinést až jednu miliardu liber, tedy asi 37 miliard korun.

"S panem Cameronem o této možnosti opravdu aktivně diskutujeme," řekl Oliver. Právě tyto peníze by mohly být rozděleny mezi Národní zdravotní službu a základní školy.

Zavedení daně přitom není ničím ojedinělým. V minulosti byla podobná opatření zavedena třeba ve Francii nebo Mexiku. "Pokud jsou největším zdrojem cukru v dětské stravě slazené nápoje, jak je možné, že necháváme jeho výrobcům tak volné podmínky?"ptá se známý šéfkuchař. "Vláda by měla ukázat, kdo je v téhle zemi pánem," dodal.

Daň na cukr by podle něj měla nejdříve projít tříletým testováním. Sám přitom ve svých 46 restauracích zavedl dobrovolný příplatek za sladká jídla, který v nich údajně vedl k šesti až sedmi procentnímu poklesu spotřeby cukru.

Návrh bojovníka za zdravé stravování bude britská vláda podle zpravodajského serveru Independent projednávat. Mluvčí ministerstva zdravotnictví uvedl, že snížení spotřeby cukru přispívající k dětské nadváze je součástí jeho plánované komplexní strategie, která bude uveřejněna v následujících měsících.

Oliver dokonce dříve požadoval, aby bylo zákonem omezeno vysílání televizních reklam na nezdravé potraviny před devátou hodinou večer a regulovány by měly být také reklamy na internetu.