Češi vyráží na dovolenou čím dál tím raději s přáteli než partnerem - Ilustrační foto.
Foto: Thinkstock.com
Češi letos vyráželi na dovolenou mnohem častěji bez partnerů i dětí. Čím dál více dávají ve svém volnu přednost svým přátelům. Nejoblíbenější dovolenkovou činností je opalování, vzrostla také obliba adrenalinových sportů.

S dětmi a partnerem vyráží na dovolenou třicet procent Čechů. Stejný počet lidí jede v páru bez svých ratolestí, pětatřicet procent českých turistů tráví svou dovolenou bez partnera a vyrazí raději s kamarády, kolegy nebo rodiči. Nezanedbatelný je také počet těch, kteří jedou na dovolenou úplně sami či s milencem nebo milenkou. Z činností na letní dovolené letos nejvíce vzrostla obliba adrenalinových sportů. Vyplývá to z průzkumu, který mezi svými klienty provedla cestovní kancelář Blue Style.

Podle průzkumu je na dovolené nejpreferovanější činností opalování, a to u třetiny českých žen a také pětiny mužů. Většina českých turistů jej kombinuje s výlety do přírody a s poznáváním památek.

Pro každého desátého Čecha je sport hlavní náplní letního volna. Čtyři z deseti se na dovolenou těší také kvůli sexu. Ženy dokonce o něco více než muži. Mezi oblíbenými činnostmi roste také popularita nakupovaní v prázdninových destinacích. Loni se mu věnovala čtvrtina českých turistů, letos to je více než třetina.

Skokanem roku jsou adrenalinové sporty. Ještě v loňské sezoně je vyhledávalo na letní dovolené pouze pět procent Čechů. Letos je to podle průzkumu téměř trojnásobek. Je to dáno jednak aktivnějším životním stylem posledních let i rozšiřující se nabídkou služeb v destinacích. I u moře tráví spousta lidí volno on-line. Téměř o padesát procent vzrostla meziročně obliba surfování na internetu.