Říká se, že polévka je grunt a hlavní jídlo špunt, k tomu ještě nejlépe sladká tečka − teprve pak se mluví o pořádném jídle. Ale dřív to bývalo jinak. Zvlášť v létě polévka často nahrazovala celý oběd, zejména taková, co v ní stála lžíce. Pak občas ještě hospodyně přidala buchtu či borůvkový koláč do ruky, to už ale musela být neděle nebo svátek. Polévka většinou stačila. Musela.

A neplatilo to jen v chudších krajích. V těch bylo naopak třeba otáčet se ještě mnohem víc, aby vůbec bylo co dát do polévky. Žádná smetana, z té se stloukalo máslo, když mouka, tak spíš tmavá. Což dobře odráží i dvojice našich nejznámějších polévek z hub − kulajda a kyselo.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se