Jedoucí autobus plný fanoušků se nebezpečně naklání. Ačkoli je řidič zcela střízliv, tak „šněruje“ od krajnice ke krajnici a řízení na hranici bezpečnosti drží s vypětím všech sil. Vozidlo mu totiž nebezpečně rozhoupali fanoušci dusající do rytmu pokřiku „Kdo neskáče, není Čech“. Odkdy vyjadřujeme češství skákáním?
Naše národní hrdost se projeví vždycky, když jde o sportovní utkání. Asi nejznatelněji se to projevilo v zápase Československo – Sovětský svaz v březnu roku 1969, tedy rok poté, co Československo obsadila okupační vojska v čele se Sovětským svazem. Během utkání skandovali švédští diváci "Dubček, Dubček!" a našinci vítězství považovali za alespoň malou satisfakci, revanš za aktuální politický vývoj.
Málokdo ví, že tehdejší turnaj se měl hrát u nás, ale po sovětské invazi bylo rozhodnuto o změně pořadatelské země, a tak se hrálo ve Švédsku. Při prvním zápase Československo vyhrálo nad Sověty 2:0 a po následném postupu a druhém zápase jim to našinci „naložili“ znovu. Výsledek 4:3 nebyl brán jako výsledek hokejového zápasu, ale pomsta.
Kdo neskáče není Čech
Lidé vyrazili do ulic, Pražané hlavně na Václavák. Češi neskákali, zato v Mladé Boleslavi napadli sovětskou posádku, v Ústí nad Labem vojenské velitelství a v Praze zdemolují pobočku Aeroflotu žulovými kostkami, o nichž se spekuluje, že je tam nechala navézt StB s cílem vyvolat protistátní aktivity, jež bude vzápětí stíhat.
Doba se posunula stejně tak jako slogany. „Kdo neskáče, není Sparťan kalenej, rudý dresy vítá trávník zelenej,“ pěli v roce 1993 Ladislav Křížek, Aleš Brichta, Vilibald Čok, Kamil Střihavka a Petr Janda. No a co, že nejde o hokej, ale fotbal, komu vadí, že jde o Spartu, a ne Čechy? A komu nesedí, že jako první sousloví „kdo neskáče…“ použilo komunistické Rudé právo roku 1994 právě v souvislosti se sparťanskými úspěchy?
„Kdo neskáče, není Sparťan, hop, hop, hop!“ Co mi to sakra jen připomíná? Že by píseň Jiřího Zonygy s textem Michala Horáčka s názvem „Kdo neskáče, ten není Čech“ a poměrně jednoduchým refrénem plně odpovídajícím názvu? Slogan se chytil tak silně, že by na něj mohl být hrdý nejeden copywriter a markeťák by ho dokázal ocenit hezkou sumou v hotovosti.
K autorství dnes tak populárního pokřiku se ve svém životopise hlásí Petr Salava, a pokud je to pravda, má opravdu slušný zářez na pažbě. Dokonce se sloganu chytila i Česká televize, která pod názvem „Kdo neskáče, není Čech“ odvysílala několikadílnou dokumentární komedii o lidech žijících vesnickým fotbalem.
Jenže „skákající“ pokřik se mezitím stihl zabydlet i na ledě. Aktuálně česká fotbalová reprezentace vypsala soutěž na nový slogan. Jenže copak údernost skoku Čecha může nahradit narážka na hymnu „Na hřišti je domov můj“ nebo státní symbol „Bojuj! A řvi! Jako čeští lvi!“? Některé z navrhovaných sloganů jsou libozvučné a mají šanci se prosadit nejen na zeleném trávníku, ale i chladné ledové ploše. „Čech! Čech! Čech! Světu bere dech!“
Dovolil bych si navrhnout vlastní, vcelku univerzální pokřik, za nějž by se nemusel stydět ani Winston Churchill: „Krev, pot a slzy nikdy nás nemrzí! Vítězství nás spojí, soupeř ať se bojí!“ Infantilní, bez špetky poetických výšin? Ale o to tady přece jde, Shakespeara nikdo nikdy na stadionech skandovat nebude.
Máte pocit, že u šachů, ping-pongu, tenisu či voleb do europarlamentu se tento pokřik zatím neskanduje? Copak tam chybí národní hrdost? Ale kdo ví, třeba ještě není všem dnům konec. Zatím se spokojme s hokejem (aktuálně) a fotbalem (zanedlouho). Já neskáču. Jsem Čech jen podle státní příslušnosti. Jsem Moravan. A Pigula k tomu. Čech, který skáče, je, pokud mě paměť neklame, plzeňský brankář aktuálně působící v Anglii.
Kdo neskáče není Čech
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist