Cenu Arnošta Lustiga za rok 2014 dnes z rukou předsedy vlády Bohuslava Sobotky a předsedy výboru této ceny Jana Pirka převzal podnikatel a spoluzakladatel nadace Dobrý anděl Petr Sýkora. Nadace čtyři roky pomáhá rodinám lidí s těžkou nemocí, které se kvůli onemocnění blízkého dostaly do finanční tísně. Získávají proto pravidelně peníze, každý měsíc je to několik tisíc korun. Ocenění uděluje Česko-izraelská smíšená obchodní komora.

Cenu pojmenovanou po spisovateli Arnoštu Lustigovi dostávají lidé, kteří se zasloužili o rozvoj společnosti a projevili odvahu, statečnost, lidskost a cit pro spravedlnost. V minulých letech ji obdrželi biskup Václav Malý, moderátorka Kamila Moučková a novinář a účastník bojů druhé světové války Bedřich Utitz.

"Dosavadní nositelé ocenění vynikli v mimořádných situacích našich dějin. Dnes se mezi ně zařadila osobnost, která pomáhá druhým a vyniká lidskostí a sounáležitostí," uvedl premiér Bohuslav Sobotka. Sýkora podle něj ukázal, že podnikání znamená také odpovědnost. Kdyby se touto cestou vydalo víc podnikatelů, české společnosti by to prospělo, míní předseda vlády.

"Podnikání a filantropie jsou si podobnější, než se na první pohled zdá. Dlouhodobě a dobře fungují jen tehdy, když děláte něco opravdu užitečného. Zdravá a fungující česká společnost potřebuje obojí – jak podnikatele, kteří zaměstnávají druhé, vylepšují svět kolem sebe a vytvářejí bohatství, tak neziskové organizace. Základ prosperity je v tom prvním. Civilizovaná společnost však bez toho druhého dobře nefunguje," reagoval na ocenění Petr Sýkora.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se