Přes polovinu dospělých Češek a Čechů váží víc, než by měli. Podíl lidí s nadbytečnými kilogramy za 25 let stoupl a civilizační nemoci spojené s obezitou jsou druhou nejčastější příčinou úmrtí, které je přitom možné předcházet zdravým životním stylem. Podle průzkumu ale pro víc než polovinu Čechů je náročnější důslednost v pohybové aktivitě než v dodržování zásad správné výživy. Problematikou obezity se v úterý zabývali lékaři na českém kongresu, svá zjištění přednesou na 22. evropském kongresu, který se koná od středy do soboty v Praze.

"Pro 54,5 procenta Čechů je náročnější důslednost v pohybové aktivitě, tedy 30 minut denně pět dní v týdnu, zatímco důslednost v dodržování zásad správné výživy je problém pro 45,6 procenta," zjistil průzkum společnosti Sanep pro iniciativu Vím, co jím a piju.

"Jednoznačně se ukazuje omezení pohybu, problém tedy zdaleka není tolik v jídle jako v omezení pohybu," řekl Martin Matoulek ze 3. interní kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice.

V projektu Všeobecné zdravotní pojišťovny Žij zdravě bylo v roce 2013 zjištěno, že nadváhu má 34 procent Češek a Čechů a obezitou trpí 22 procent. Normální váhu má 42 procent dospělých, dvě procenta mají podváhu.

Odborná garantka iniciativy Vím, co jím a piju psycholožka Zuzana Douchová doplnila, že pokud by měli Češi hodnotit svůj jídelníček, za zdravý ho považuje jen necelých 12 procent. Celá třetina považuje svůj jídelníček za spíše nezdravý nebo zcela nezdravý.

Dobře na tom nejsou Češi ani s pohybem. Málo, což je alespoň 30 minut jednou týdně, nebo zcela výjimečně se věnuje aktivnímu pohybu 53,5 procenta Čechů. Hodně a pravidelně, tedy 30 minut alespoň pět dní v týdnu, nebo často, tedy 30 minut tři dny v týdnu, se hýbe 30 procent Čechů.

Podle Matoulka je situace sice špatná, ale v posledních pěti letech počty obézních už nerostou. "Snižujeme však pohybovou aktivitu, takže zřejmě klesá zdatnost populace, což se projeví bez ohledu na hmotnost," dodal. Matoulek pomáhá obézním ve sportovním centru zbavit se nadbytečných kilogramů. Z praxe ví, že lidé by se rádi hýbali, ale v přehršli povinností si nedokážou na pohyb najít čas, tak si při hubnutí raději odřeknou jídlo.

Členka programového výboru evropského obezitologického kongresu profesorka Terezie Pelikánová řekla, že obézní v Česku mají srovnatelný přístup k péči jako obézní v Evropě. "Dieta a fyzická aktivita, kde to pokulhává, plus psychologický přístup a motivační programy, to čeští pacienti mají. S léky je problém všude, jsou jen dva přípravky, pacienti si je platí. Na špici Evropy pak je Česko v operační léčbě obezity," uvedla.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist