Třeboňsko
Foto: ČTK
Příští rok by mohla vzniknout krajinná památková zóna Třeboňská rybniční krajina zahrnující více než třicet obcí. Třeboň už v minulosti usilovala o zápis na seznam kulturního dědictví UNESCO s místní rybniční soustavou, ovšem neuspěla. Nápad zapsání rybniční soustavy na seznam UNESCO se nelíbí společnosti Rybářství Třeboň.

Krajinná památková zóna Třeboňská rybniční krajina zahrnující více než třicet obcí by mohla vzniknout v příštím roce. Následně bude možná usilovat o zapsání na seznam UNESCO, řekl dnes v Třeboni novinářům ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Šlo by zhruba o 300 kilometrů čtverečních, oblast mimo jiné zahrnuje i rybníky Rožmberk a Svět.

"Status krajinné památkové zóny si tato oblast zaslouží, protože je unikátní. To pak může být, ale nemusí, předstupeň pro další kroky," uvedl Brabec. Dodal, že jde o lokalitu, v níž je více než třicet obcí. Sahá od Českých Budějovic přes Trhové Sviny až na Jindřichohradecko. K tomuto záměru se však nejprve musejí vyjádřit všechny subjekty a majitelé zdejších nemovitostí. Proces může trvat několik měsíců a památková zóna by mohla být nejdříve vyhlášena v příštím roce.

"To by nám žádný nový stupeň vyšší ochrany přírody nezajistilo. Díváme se na to spíš z obecného pohledu, což znamená zvýšení atraktivity území," uvedl Brabec.

Krajinnou památkovou zónou se rozumí větší či menší území zahrnující sídelní útvary a ucelené krajinné celky, jejichž dnešní podoba byla podstatnou měrou kultivována i formována historickou činností člověka a zasluhuje památkovou ochranu. V současné době jich na území České republiky najdeme dvacet čtyři: například Lednicko-valtický areál, bojiště bitvy u Slavkova, Novohradsko, Lembersko, Bečovsko nebo Orlicko.

Starostka Třeboně Terezie Jenisová uvedla, že město už v minulosti usilovalo o zápis na seznam kulturního dědictví s místní rybniční soustavou. "Ale inspektorům UNESCO se zdálo, že předmět nominace je málo obsáhlý vzhledem k tomu, že zde máme více než 500 vodních děl, a požadovali rozšíření předmětu, což se ale nestalo," uvedla Jenisová. Současný projekt je podle ní novou šancí, jak by šlo zviditelnit Třeboň a okolí.

Idea zápisu rybniční soustavy na seznam UNESCO se nelíbí společnosti Rybářství Třeboň, která vlastní Rožmberk. "Vadí mi, že s námi o tom nikdo nejednal. Nevíme, jak bychom měli postupovat při různých haváriích jako třeba prasklina hráze Rožmberka, pokud by se jednalo o objekt zapsaný na seznamu UNESCO," řekl ČTK předseda představenstva Rybářství Třeboň Jan Hůda.

Rožmberk je s rozlohou 489 hektarů vodní plochy největším přírodním rybníkem ve střední Evropě. Při povodních slouží jako retenční nádrž, zadrží až desetinásobné množství vody v porovnání s normálním stavem.