Klub českých turistů je připraven na značení turistických tras na území rušeného vojenského újezdu v Brdech. Vypracoval návrh nové sítě pěších i cyklistických tras, která návštěvníky budoucí chráněné krajinné oblasti přivede na nejatraktivnější místa Brd. Samotné značení ale bude zřejmě možné až po vyhlášení CHKO, vyplynulo z diskuse na dnešní konferenci o budoucnosti Brd v Příbrami.

Zástupce klubu turistů Vladislav Sajdl ČTK řekl, že pokud by s vyhlášením CHKO Brdy na počátku příštího roku mělo být hotové značení pro turisty, musel by klub s pracemi začít už teď v dubnu. Podle středočeského hejtmana Miloše Petery (ČSSD) to ale zatím není možné, protože území je stále vojenským újezdem.

"Velkým problémem je pro nás čas," podotkl Sajdl, který poukázal na to, že zástupci klubu si musejí udělat průzkum, možné trasy si projít a rozhodnout o tom, kde budou informační místa a rozcestníky. Třeba jen zhotovení směrovek a tabulek na rozcestníky zabere tři měsíce a pak se ještě musejí instalovat v terénu.

vojenský újezd Brdy

Padrťské rybníky. Foto: René Volfík/FOTOREPO

Jaroslav Obermajer z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR podobně jako Petera podotkl, že v tomto mezidobí stále platí v Brdech vojenský režim. Je už ale podle něj možné vše připravovat a jednat o tom, kudy budoucí trasy povedou. "My to nepovažujeme za konfliktní záležitost nebo za něco, co by mělo být problémem," řekl Obermajer ČTK.

Sajdl uvedl, že klub má vypracovaný návrh budoucí sítě turistických tras, který vychází z historického rozdělení tohoto území. "Udělali jsme nový návrh, který by turisty přivedl na ta nejzajímavější místa, jako jsou třeba Padrťské rybníky a podobně. Počítáme s tím, že se nepůjde dostat do nějakého terénu, jako jsou cílové nebo dopadové plochy, protože je to nebezpečné, ale musíme vést ty trasy po silničkách nebo zpevněných cestách," podotkl Sajdl.

Vojenský újezd Brdy se ruší, armáda tím chce ušetřit. Příslušný zákon už schválil parlament a podepsal prezident, platit začne od roku 2016. Ochrana přírody v Brdech má být zaručena právě vyhlášením CHKO.

Vzhůru do neznáma

Padrťské rybníky byly pro generace turistů nedostižným snem a postupně kolem nich vznikla romantická aura, jejíž kontury jen občas projasnili odvážlivci, kteří se do tohoto tajemného kouta Brd přes přísný zákaz vstupu vydali. Od roku 2008 už ale kvůli návštěvě Padrtě nemusíte riskovat pokutu ani opletačky s úřady, případně zbloudilou kulku v zádech: oblast patří mezi ty okrajové části Vojenského újezdu Brdy, které jsou omezeně přístupné veřejnosti. Omezeně znamená obvykle o víkendech a svátcích a po značených trasách. Tak vzhůru do neznáma!

Tip na výlet

Oblast: Brdy

Délka: 12 km

Charakter: snadná túra, ale orientačně náročnější

Výchozí bod: Teslíny

Cílový bod: Míšov

Občerstvení na trase: žádné

Auto zaparkujte v Míšově na trase z Plzně do Příbrami a čas zvolte tak, abyste odtud mohli popojet autobusem do 3 km vzdálené osady Teslíny. Kolem dokola se prostírají nedozírné, hluboké lesy; pusťte se do nich po pevné cestě k severovýchodu. Značení vás povede bez velkých výškových rozdílů kolem lesní boudy Václavka. Asi za hodinu dojdete k hrázi Horního padrťského rybníka a otevře se před vámi nádherné panoráma: velká vodní plocha je ze všech stran sevřena temnými lesy, hráz lemují staleté stromy, a když se podíváte severním směrem, uvidíte zčásti zarostlou plochu Dolního padrťského rybníka. Na konci hráze najdete přístřešek s lavičkami – to pravé místo na piknik.

Od západního ukončení hráze se vyplatí popojít asi kilometr po asfaltové cestě k severu (bez značení); za chvilku přijdete na rozsáhlou paseku, vlevo vidíte vojenskou střelnici a vpravo panorama vrchu Praha (862 m) se siluetou vysílače, v popředí se leskne hladina Dolejšího padrťského rybníka. Nedaleko odtud stávalo do 50. let 20. století několik vesnic, ovšem dnes byste byť skrovné pozůstatky po nich hledali marně.

Vraťte se zpět k hrázi Hořejšího padrťského rybníka a pokračujte bez značení přibližně jihozápadním směrem po zřetelné cestě kousek od rybníka. Není to, pravda, itinerář, který byste našli mezi doporučenými okruhy v nově zpřístupněné oblasti, ovšem cestou narazíte na dvě zajímavosti, i když zcela odlišného charakteru.

Dolejší padrťský rybník

Dolejší padrťský rybník. Foto: Vít Štěpánek

Jakmile se terén trochu zvedne (asi 1,5 km od hráze), všimněte si cedule vpravo od cesty. Její text, uvozený výzvou Poutníče, postůj..., informuje o benediktinském klášteře Teslín, který stával v těchto místech až do zničení husitskými vojsky roku 1421. Stojíte na tajemném, až mystickém místě v nádherném smíšeném lese – a jen o malý kus dál narazíte na další tajemnou, avšak už méně mystickou lokalitu. Ostnatý drát a pruhy plechu ostré jako břitva totiž signalizují, že jste na úbočí kóty 718 – tedy prostoru, v němž měl stát obranný radar armády USA.

Podle situace na místě pokračujte podél oplocení a držte jihozápadní směr, dokud nedojdete na asfaltku mířící do Míšova. Protože v lesích není žádná možnost občerstvení, nejspíš vezmete za vděk nějakou tou skývou alespoň v cíli okruhu. Gril Míšov leží u hlavní silnice a patří do rodiny svérázných podniků, které jsou už téměř na vymření. Kombinace rychlého stravování pro projíždějící motoristy a náznaků saloonu, který byste zařadili někam na Divoký západ, vytváří pitoreskní kombinaci, která vám určitě jen tak z hlavy nevymizí. Dostanete tu spíš klobásy či sekanou než biftek; v létě se sedí venku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist