V Praze zřejmě není komplexnější gastronomický projekt, než je nedávno otevřená Salabka. Uprostřed vinic vzniklo nové vinařství i palírna, které jsou spojené s luxusní restaurací sídlící ve velkoryse zrekonstruované barokní usedlosti.
Tuňákové carpaccio s Nicoise salátem a křepelčím vajíčkem 370 korun
Tymiánový bramboráček s domácím uzeným lososem a letním salátem 350 korun
Grilované jehněčí filátko se středomořskou zeleninou 650 korun
TIP
Potěší pečené ovoce s lahodnou omáčkou Sabayon ze žloutků a sladkého vína, která je ochucena populárním likérem Grand Marnier.
V zimních měsících působí Salabka velkolepým dojmem. I když jsou okolní vinice holé a terasa s výhledem na Pražský hrad je poněkud osiřelá, samotná usedlost vyzařuje poklidnou venkovskou atmosféru, velká okna svítí do krajiny a prostorné interiéry ozařují plameny domácího krbu.
Jen pár minut autem z centra Prahy stojí podnik, který bychom hledali spíše na Pálavě nebo v Modrých Horách.
Sluneční kuchyně
Šéfkuchař Pavel Veltruský se zaměřuje na speciality Středomoří a jižní Francie, v jeho jídlech ovšem nechybějí ani lehké tóny orientu. Téměř každé jídlo v nabídce jeho „sluneční kuchyně“ něčím překvapí, ať už je to netradiční kombinace surovin, či zajímavá prezentace.
Za příklad může posloužit třeba originální prezentace šneků, které šéfkuchař podává společně s restovanými houbami v taštičce z listového těsta. Stejně působivou kombinací je ragú ze zelené čočky s restovanými foie gras a sýrem cantal, který se v jižní Francii připravuje již dva tisíce let. A potěší i lahodný dýňový krém s račími ocásky.
Fantastický kančí hřbet
Také hlavní jídla jsou připravena ze špičkových surovin, které jsou často představené v poněkud rustikální podobě, jako třeba dušený holoubek nadívaný kachními foie gras, který je zabalený do listů kapusty.
Přestože ani v zimní nabídce nechybějí čerstvé ryby, k hořícímu krbu a chladnému období patří spíše těžší jídla. Největším hitem zimního menu je tak zvěřina, především fantastický pečený kančí hřbet, který je marinovaný v octě a servírovaný s červeným zelím a kaštany, což je tradiční a ověřená kombinace.
Potěšil nás také králičí hřbet na bylinkách podávaný s olivovou polentou, stejně jako syté a „hutné“ dezerty, třeba čokoládový fondant s malinami.
Bramborový salát pokaždé jinak aneb Pět receptů od špičkových kuchařů - čtěte ZDE
Ve Vinohradském pivovaru mám rád steak s liškovou omáčkou, říká Olehla - čtěte ZDE
Vinařství a lihovar
Jednou z velkých deviz Salabky je vlastní vinařství a vlastní víno, které se pěstuje na krásných vinicích, z nichž nejstarší trať s rýnským ryzlinkem je stará kolem 50 let. Na největší vinici v metropoli je osázen především ryzlink rýnský a pinot noir, ale v nové výsadbě jsou i další odrůdy, ať už jsou to zbývající pinoty šedý a bílý či třeba stále oblíbenější sylván.
Červené víno zraje v dubových sudech, v současné době je v nabídce restaurace pinot noir 2011, který stojí určitě za ochutnání, stejně jako suchý a minerální ryzlink rýnský 2013.
Nahlédněte do degustační místnosti vinařství Salabka:
Vinařství Salabka
Na konci loňského roku připravilo vinařství Salabka řadu novinek, ať už to bylo svatomartinské víno, či zahájení výroby sektů, které se budou připravovat tradiční metodou kvašení v lahvi. Další novinkou je zahájení provozu 1. pražského lihovaru, kde se bude vyrábět celá řada pálenek od vyzrálého brandy a klasické grappy až po nejrůznější ovocné pálenky, jako je třeba ořechovka.
A v nabídce by neměl chybět ani slavný bylinný likér absint.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.