Ukázkový pokoj, jak ho najdou hosté po rekonstrukci secesního hotelu Evropa v centru Prahy, vyvolal mezi návštěvníky letošního říjnového Designbloku většinou rozpaky až rozhořčení. Majitel architektonického a památkově chráněného skvostu - Pražská správa nemovitostí - totiž původně prohlašoval, že chce ráz interiérů zachovat, jenže prezentovaná představa kanceláře Archina tomu neodpovídala. 

Dvoulůžkový pokoj s koupelnou plný zrcadel, kůže, saténu a křišťálových svítidel z kolekce Lasvit měl vyvolat dojem "ztraceného" luxusu, místo uznání si ale vysloužil opovržení. Zvlášť v porovnání s někde dosud zanechanými původními kousky interiéru - kachlovými kamny, vestavěnými skříněmi, dlaždicemi. 

"Byl jsem zvědavý, jak si s rekonstrukcí secesního skvostu poradí poučený architekt a řemeslník na počátku 21. století a ve svobodné společnosti. Těšil jsem se na interiér zbavený nánosů socialistické ignorance a neumětelství, přiblížení k původní kráse. Realita byla jako rána palicí," konstatoval pro server Material Times architekt Vladimír Kosík. Nový interiér se podle něj snaží tvářit historicky, ale z každého detailu čouhá nemohoucnost, duchovní prázdno a… peníze. 

Nebyl to pokoj pro starou budovu

Architekt Ivo Nahálka, jehož společnost měla návrh interiéru budoucího pokoje na starosti, však tvrdí, že došlo k nedorozumění. Vzorový pokoj podle něj nikdy neměl být součástí rekonstruované historické budovy. "Ze strany majitele bylo zadání takové, abychom vytvořili vizi možného vzhledu interiéru budoucího pokoje, který jsme umístili v historické části, jelikož plánovaná dostavba zatím, není realizována," vysvětluje Nahálka pro HN.

Odpor veřejnosti i odborníků vycítila i Pražská správa nemovitostí. Koncem minulého týdne prostřednictvím Lenky Vlčkové z marketingového oddělení společnosti oznámila, že se jednalo o "nezávazný návrh hlavně pro účely vzbuzení zájmu návštěvníků Designbloku". 

Grand Hotel Evropa

Interiér ukázkového pokoje Grand Hotelu Evropa.  Foto: HN - Václav Vašků

Ukázkový pokoj byl podle Vlčkové vybudován v místnosti, ve které historické prvky byly poničeny již za minulého režimu. Jeho dočasná realizace nebude mít žádný vliv na navrácení původních prvků do secesní budovy. "V žádném případě jsme neuvažovali o tom, že bychom původní nábytek zničili," uvedla.

Majitel lukrativní nemovitosti zároveň ohlásil, že nový provozovatel secesního hotelu Evropa by měl být vybrán do konce letošního roku. Teprve poté začne s jeho plánovanou rekonstrukcí. Ve vnitrobloku následně vznikne novostavba podle návrhu architektonické kanceláře DaM. 

Kdysi slavný hotel, do nějž se léta neinvestovalo, a původní interiér tak zůstal téměř nedotčen, je zavřený rok. Stavba, která si vyžádá investici v řádu stovek milionů korun, by měla trvat zhruba dva a půl roku. 

Secesní část si podle projektu zachová autentický charakter ze začátku minulého století, zejména cennou dvoupatrovou kavárnu nebo francouzský salonek. Moderní dostavba ve dvoře nabídne další služby a zvýší ubytovací kapacitu.

Přestavba hotelu získala stavební povolení v roce 2008. V roce 2010 bylo doplněno změnou stavby před dokončením. "Stavba byla zahájena v loňském roce - byly to ovšem práce netýkající se uliční secesní budovy - a pokračuje v souladu s povolením a pod dohledem pražských památkářů," řekl architekt Jiří Havrda z ateliéru DaM.

"Volný mobiliář byl zdokumentován a přesunut do vytápěných skladů s ostrahou v areálu investora v Praze 5, aby při následných pracích nebyl nábytek poškozen," doplnil.

Hotel byl postaven v roce 1872 architektem Josefem Schulzem v novorenesančním slohu. Po přestavbě v roce 1889 byl v letech 1903 až 1905 přebudován ve stylu geometrické secese. Roku 1924 hotel koupil restauratér Karel Šroubek, po němž pak nesl jméno.

Hotel se stal známým po celém světě, nejen díky své secesní výzdobě, ale i pro svou vyhlášenou kuchyni a prvotřídní služby. Před válkou v něm sídlil britský obchodník Nicholas Winton, který odtud řídil záchranu židovských dětí před nacismem. V roce 1951 byl hotel znárodněn a přejmenován na Grand hotel Evropa. Po roce 1989 byl restituován, současný tuzemský majitel jej koupil v 90. letech. Na základě mandátní smlouvy jej převedl na Pražskou správu nemovitostí, která je investorem rekonstrukce.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist