Slavný secesní Grandhotel Evropa na Václavském náměstí, který prochází rekonstrukcí, bude jedním z míst letošního Designbloku. V pěti patrech budovy své novinky představí nejlepší čeští a zahraniční výrobci.

"Prémiové hlavní Superstudio bude letos v historicky významné budově přímo v centru města. Jeho umístění tak kontrastuje s loňským Superstudiem v industriálních prostorách Nákladového nádraží Žižkov. Kontrasty vynikající architektury a špičkového současného designu jsou pro návštěvníky Designbloku vždy přínosem. A secese byla pro český design velmi důležitým obdobím," říká ředitelka Designbloku Jana Zielinski.

"Návštěvníci se opět budou moci podívat do prostor, které jsou normálně nedostupné. I ostatní hlavní výstavní prostory Designbloku budou v centru města, takže k nim půjde dojít," uvedl Jiří Macek, kreativní ředitel Designbloku. Jak to uvnitř vypadalo, se můžete podívat ZDE.

superstudio evropaHotel, který je znám svojí secesní podobou a podle někdejšího majitele se mu říkávalo Grandhotel Šroubek, býval za první republiky jedním z nejluxusnějších hotelů střední Evropy. V roce 1951 byl znárodněn a přejmenován na Grand hotel Evropa.

Po roce 1989 byl restituován, současný tuzemský majitel jej koupil v 90. letech. Na základě mandátní smlouvy jej převedl na Pražskou správu nemovitostí realitního podnikatele Václava Skaly, která má budovu rekonstruovat za několik milionů korun. Kvůli ní je hotel od podzimu zavřený.

Ze dvou hvězdiček bude pět

Po rekonstrukci a zrestaurování secesního uličního objektu a dostavbu ve dvoře by měl mít 154 pokojů v pětihvězdičkovém standardu, nyní má hvězdičky dvě. Jeho velkým lákadlem by měl být unikátní historický interiér, který patří v evropském měřítku mezi ojedinělé. Stavební práce mají trvat dva a půl roku.

Hotel byl postaven v roce 1872 architektem Josefem Schulzem v novorenesančním slohu. Po přestavbě v roce 1889 byl v letech 1903 až 1905 přebudován ve stylu geometrické secese Bedřichem Bendelmayerem, Aloisem Dryákem, Bohumilem Hübschmannem a Janem Letzelem.

Roku 1924 hotel koupil pražský restauratér Karel Šroubek, který ho přejmenoval na Grand hotel Šroubek. Hotel se stal známý po celém světě, nejen díky své secesní výzdobě, ale i pro svou vyhlášenou kuchyni a prvotřídní služby.

Hlavním tématem Designbloku 2014 je DětstvíHlavním tématem letošního 16. ročníku přehlídky designu a výtvarného umění, která se koná 7. až 12. října, je Dětství.

"Dětství ve smyslu bezstarostnosti, rychlého střídání pocitů štěstí a smutku, který je rychle zapomenut. Dětství, jako věk fantazie, která nás přenese do světa, kde je vše možné, do světa, kde jsme hrdiny přesně podle našich představ. A do světa věcí a skutků, které z nás ty hrdiny činí," poznamenávají kurátoři výstavy Jana Zielinski a Jiří Macek na stránkách Designbloku.