Pivovarem roku 2014 se stal Rodinný pivovar Bernard z Humpolce, minipivovarem je Jihlavský radniční pivovar. V Úněticích u Prahy to ve čtvrtek oznámilo Sdružení přátel piva, které anketní žebříček sestavuje od roku 2000.

V dalších 10 kategoriích nejčastěji bodovaly Klášterní pivovar Strahov, Břevnovský klášterní pivovar svatého Vojtěcha nebo benešovský Pivovar Ferdinand.

Bernard byl oceněn za stálou kvalitu piv, investice a změny, které se v pivovaru dějí, a také za to, že uvedl na trh nové svrchně kvašené pivo Bohemian. Vavříny získal i v kategorii zaměřené na sládky, ocenění získal sládek humpoleckého pivovaru Josef Vávra.

Nejlepší desítku má podle ankety Královský pivovar Krušovice. Ocenění za jedenáctku převzal Pivovar Ferdinand, který uspěl díky speciálnímu světlému ležáku Max.

Dvanáctka roku poprvé pro minipivovar

První místo za dvanáctku má světlý ležák z Břevnovského klášterního pivovaru svatého Vojtěcha. Stejný pivovar byl díky pivu Imperial Lager nejlepší i v kategorii speciál roku.

"Doposud tuto královskou kategorii vyhrávaly průmyslové pivovary, letos poprvé si vítězství odnáší typický zástupce z minipivovaru, což svědčí nejen o kvalitě, ale i popularitě. Stupňovitost vítězného piva je poctivých 12,5 procenta a jde opravdu o velmi mimořádné pivo, které při degustaci své soupeře porazilo naprosto přesvědčivě," oznámili pořadatelé.

Tmavým pivem roku je Eliška z Měšťanského pivovaru v Poličce, polotmavých Sedm kulí z Pivovaru Ferdinand. Jako nejlepší pšeničné pivo byl vyhodnocen Svatý Norbert z Klášterního pivovaru Strahov. Stejný pivovar uspěl i se svrchně kvašeným pivem, porotci ocenili jeho pivo Svatý Norbert.

Za pivní počin roku byl vyznamenán pořadatel slavností piva v Táboře a degustační soutěže Pivní pečeť Alois Srb.

Anketa Sdružení přátel piva o nejlepší piva, pivovary a pivovarské osobnosti roku je nejstarší novodobou soutěží na českém pivním trhu. Sdružení přátel piva mělo k 3. listopadu 1362 registrovaných právoplatných členů.