Časně dopoledne, kdy je slunce ještě za vrcholky dun Erg Šabbí, se 150 metry nejvyšších v Maroku, mladí muži hloubí v blízkosti turistických zařízení desítky děr. Ty později nabídnou turistům pro zlepšení jejich zdraví. Teplo uvolňované z písku totiž blahodárně působí na klouby.

Mnozí z mladíků pocházejí z berberského kmene Aít Atta, tedy z prostředí bývalých nomádů, kteří dlouho bohatli z transsaharského obchodu. Z té doby tu zbyl na samém marockém jihu panel ukazující směr na Timbuktu v Mali, 52 dní jízdy na velbloudu.

Za koloniálních časů umožňoval tento způsob života rozvoj těžby a vznik městských center, jakož i vytyčení marocko-alžírských hranic.

Kmeny, usazené na samém jihovýchodě království, si pak ale musely zvolit jinou obživu, počínaje pěstováním datlí a konče turistikou, která se rozvinula ve druhé polovině minulého století.

Obec Marzudža se svými západy slunce, které vyrážejí člověku dech, dokázala rychle využít příležitosti. "Kromě tradičních vyjížděk na velbloudu a nocování pod berberskými stany nabízíme nyní všechny druhy turistiky, včetně cest za zdravím," zdůrazňuje předseda místního turistického syndikátu Abdal Salám Sadok.

velbloudOblíbené vyjížďky na velbloudech.   Foto: beadventures

"Stále více lidí sem přijíždí za písečnými koupelemi nebo chtějí okusit pokrmy zhotovené z léčivých rostlin," dodává tento šedesátník oděný do tradiční modré nomádské tuniky. 

V Maroku, kde turistika zajišťuje deset procent hrubého domácího produktu, byla terapie pískem nedávno označena za pilíř rozvoje zdravotní turistiky, která loni celosvětově vydělala 500 miliard dolarů (1,1 bilionu Kč). V této oblasti je Maroko nejdynamičtěji rostoucí zemí Blízkého východu a severní Afriky (plus 67 procent od roku 2007).

Jak již sám název naznačuje, písečná koupel spočívá v tom, že je člověk zahrabán asi deset minut v písku vyhřívaném sluncem pouště. Díky zklidňujícímu teplu a pod lékařským dohledem, jak zdůrazňují provozovatelé terapie pískem, se léčí revmatismus, artritida, bolesti v kříži a některá kožní onemocnění. Stejně jako sauna usnadňuje písečná koupel odstraňování toxinů z těla.

Alí Kallamuš z centrálního Maroka, který trpěl léta ischiasem, je touto terapií nadšen. "Díky Marzudži jsem se uzdravil a opravdu se cítím lépe. Jezdím sem každý rok na týden," říká.

marokoJedna písečná koupel stojí od pěti do deseti eur (135 až 270 Kč). Po koupeli jsou pacienti zabaleni do teplé přikrývky, aby se prudce neochladili. Nabízejí se tu i další služby, jako jsou masáže.

Téměř všechny hotely v Marzudži, a je jich tu několik desítek, dnes písečnou terapii nabízejí. "Za terapií pískem přicházejí do Marzudži lidé jak z Maroka, tak ze zahraničí. Umožňuje jim to objevovat i jinou nabídku," prohlašuje Alí, jenž prodává velbloudí mléko.

Tento nápoj má rovněž mnohé blahodárně účinky pro zdraví, je prospěšný pro diabetiky a zmírňuje trávicí potíže, zdůrazňuje.