Léky proti nachlazení jsou vyhozené peníze a pacienti by se měli radši spoléhat na tradiční kúru s čajem, citronem a medem. V odborném dobrozdání to ve čtvrtek oznámilo britské Královské sdružení všeobecných lékařů. Jen málo důkazů podle britských doktorů svědčí o tom, že by některé léky proti kašli měly výraznější účinek.
Léky proti nachlazení dostupné bez receptu v britských lékárnách jsou ve Spojeném království velký byznys, který ročně vynáší tři miliardy liber (115 miliard korun), napsal list The Daily Telegraph. Některé složky těchto léků podle odborníků mohou nemocným pomáhat, například potlačením rýmy nebo zmírněním teplot.
Co jíst a čemu se naopak vyhnout při nemoci. Pomůžou česnek, cibule a citrusy? - čtěte ZDE
Volně prodejné léky si občas kupuje přes 92 % lidí - čtěte ZDE
"Nejjednodušším a nejlacinějším prostředkem proti krátkodobému nachlazení jsou ale možná domácí prostředky obsahující citron a med," uvedla zpráva britských všeobecných lékařů.
Nachlazení jako virové onemocnění podle nich nelze žádným lékem časově omezit, obvykle choroba ustoupí až poté, co se s ní imunitní systém nemocného vyrovná. Léky proti nachlazení sice pomohou se zmírněním průvodních potíží, nemoc ale vyléčí jen těžko.
Jakékoli komplikace navíc vyžadují zásah odborného lékaře. "Pokud nachlazení trvá dlouho, zejména u dětí, nebo pokud je doprovází dechová nedostatečnost nebo vysoká teplota, měli by nemocní navštívit svého lékaře," uvádí zpráva britských odborníků.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist