Ze strachu před vlivem směrnic Evropské unie a amerických gigantů rychlého občerstvení zahájili Italové kampaň s cílem dostat pizzu na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Podle agentury APA na podporu svého záměru už pod internetovou petici sesbírali více než 26 000 podpisů.
Kampaň vede bývalý ministr zemědělství Alfonso Pecoraro Scanio, který pochází stejně jako pizza z jihoitalské Neapole. Podpořila ho ale i řada známých politiků, slavných umělců a intelektuálů. Pomáhá mu mimo jiné i Carlo Petrini, zakladatel mezinárodního hnutí Slow Food, jež bojuje proti kultuře jídla, kterou propagují fastfoodové řetězce.
Myslivost patří na seznam kulturního dědictví Česka, rozhodlo ministerstvo - čtěte ZDE
Kam na pravou neapolskou pizzu? V Pepenero ji dělají z kvásku dovezeného z Neapole - čtěte ZDE
Pizzerie, pozor: Neapolská pizza má ochrannou známku EU - čtěte ZDE
Autoři kampaně chtějí pro potřeby zápisu na seznam UNESCO do detailu stanovit přesné přísady, způsob přípravy a vlastnosti italského národního pokrmu, aby tak zachovali jeho pravou chuť pro další generace.
Italové denně snědí kolem sedmi milionů kusů oválné pochoutky. Vybrat si ji mohou z nabídky 35 000 pizzerií. Na výrobu a přípravu pizzy je prý navázáno až čtvrt milionu pracovních míst.
Uznání, o které Italové usilují, se v minulosti povedlo například středomořské či francouzské kuchyni nebo turecké kávě. Ty se na seznam světového nehmotného kulturního dědictví dostaly.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist