Po dalším kole celosvětového hlasování o sedm nových divů světa v kategorii měst již není mezi širšími finalisty Praha. Z původních 1200 měst přihlášených v roce 2012 se okruh finalistů po nynějším hlasování zúžil na 21.
Do této skupiny se dostal Bejrút, Dauhá, Durban, Havana, Istanbul, Kuala Lumpur, La Paz, Mendoza, Mexiko, Perth, Quito, Londýn, Bangkok, Barcelona, Chicago, Bombaj, Soul, Reykjavík, Petrohrad, Šen-čen a Vigan.
Ještě v předchozím hlasovacím kole, kdy se okruh kandidátů zúžil na 28 měst, Praha mezi finalisty byla.
Další hlasování potrvá do 7. října 2014, kdy do finálního hlasování postoupí 14 měst. Konečný výsledek bude znám 7. prosince 2014, kdy bude vyhlášeno sedm vítězů.
S volbou poradí odborníci
Jde už o třetí celosvětové hlasování organizované nadací New7Wonders, kterou založil švýcarsko-kanadský filmař a cestovatel Bernard Weber. Před sedmi lety se v rámci tohoto projektu rozhodlo o sedmi divech světa, roku 2011 pak o sedmi přírodních divech.
Nyní došlo na města. Nadace tak chce rozvinout debatu o urbanistickém plánování, řízení měst, cestovním ruchu a architektuře. Poprvé v dějinách lidstva žije většina světové populace ve městech a vypsaná soutěž má lidem umožnit rozhodnout, která jsou ta nejlepší.
Od letošního června se může hlasovat také telefonicky na jedno ze šesti mezinárodních telefonních čísel. Ozve se krátké oznámení a volající pak sdělí kód vybraného města.
Praha sedmým divem světa? V červenci musí projít dalším kolem hlasování - čtěte ZDE
CNN: Praha patří mezi 10 nejlepších měst pro zimní dovolenou. Láká vánoční romantikou - čtěte ZDE
Kdo se chce dobrat k rozhodnutí svědomitě a neumí se rozhodnout, může se obrátit na sedm odborníků vedených Španělem Federikem Mayorem, který stál 12 let v čele UNESCO. V panelu jsou dále britská architekta iráckého původu Zaha Hadidová, která před deseti lety jako první žena získala prestižní Pritzkerovu cenu.
Poradit může rovněž nizozemský architekt Winy Maas, který je specialistou na urbanismus, nezávislý britský poradce Simon Anholt, zakladatel celého projektu Bernard Weber nebo třeba Keňan Kennedy Odede, který vyrůstal ve slumu u Nairobi a zabývá se řešením bydlení pro chudé. Sedmým z panelu odborníků je indický ekonom Amitabh Kundu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist