Automaty ve školách jsou plné cukrovinek, sladkých nápojů, slaných chuťovek a chipsů. Výsledky šetření České školní inspekce znepokojily ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) natolik, že se rozhodl prodej nezdravých potravin na školách zakázat.

Nařízení, které má vstoupit v platnost začátkem nového školního roku, nebo od ledna 2015, bude platit i pro bufety.

"Na prvním stupni základních škol bývá v automatech k dispozici i káva. Děti přitom někdy ani nevědí, že je to kafe, protože se prodává i jako capuccino a podobně. Oni si myslí, že je to kakao nebo něco podobně neškodného," vysvětloval Chládek důvody chystaného omezení.

O povoleném sortimentu podle něj nebudou rozhodovat ministerští úředníci, ale odborníci na výživu. V některých automatech, které i dnes nabízejí zároveň zdravé i nezdravé potraviny a nápoje, bude stačit obměna sortimentu. Jiné automaty budou muset zmizet zcela, i když v určitých případech nikoliv okamžitě. "Pokud narazíme na problém s výpovědí smlouvy, tak tam dáme přechodné období, kdy budou ředitelé moci tuto situaci vyřešit," poznamenal Chládek.

Česká školní inspekce zjistila, že v 86 procentech automatů na školách bývají balené cukrovinky, ve více než polovině mají žáci k dispozici bagety a slané chuťovky a v 19 procentech jsou smažené brambůrky. Na druhé straně se mléčné výrobky prodávají pouze v deseti procentech automatů.

Totožná norma jako pro automaty bude platit pro bufety v prostorách škol. "Ředitelé musejí dohlédnout na to, aby se v nich neprodávaly nezdravé jídlo a nápoje nebo dokonce cigarety, případně alkohol," řekl.

Připravovaná vyhláška je jedním z opatření komplexní strategie ministerstva týkající se výchovy dětí a mládeže ke zdravému životnímu stylu. V jejím rámci se pracuje rovněž na podpoře školních jídelen, zavedení třetí hodiny tělocviku, která by se mohla uskutečnit ve spolupráci se sportovními kluby, a obnovení preventivních prohlídek.