Výročí českého a německého knihovnictví v Liberci se stalo první příležitostí, aby se do secesní kavárny v centru města opět po letech podívala místo policistů i veřejnost. Kulturní památka je totiž majetkem policie, jejíž krajské ředitelství tu i sídlí.

Kavárna bude zatím otevřena pouze na jediný večer, a to 5. května od 19 hodin. Herečka libereckého divadla F. X. Šaldy a držitelka Ceny Thálie Markéta Tallerová tady bude předčítat hostům z historického románu Alexandrie současné anglické spisovatelky Lindsey Davisové.

"Věříme, že prostřednictvím právě takových akcí může kavárna začít žít svým důstojným společenským životem," uvedla mluvčí libereckých policistů Ivana Baláková. Kávu, víno nebo jiné občerstvení si však její návštěvníci ještě nedají.

Kavárna Pošta v LiberciHistorie kavárny Pošta sahá do roku 1892, ojedinělý je především její zachovalý interiér, který je typickou ukázkou vídeňského stylu z přelomu 19. a 20. století. Kavárna nadchla i Vladislava Husáka, který se stal loni v září krajským ředitelem policie v Liberci.

"Při mém příchodu do Liberce a seznamování se s celým objektem mě celý krásný a historický prostor kavárny velice zaujal. Byl by tedy hřích takové místo uzavřít a nevyužívat," konstatoval Husák. Rád by proto kavárnu oživil. Policie už v minulosti vypsala výběrové řízení na provozovatele, její požadavky ale tehdy nikdo nesplnil. 

Jak do kavárny vrátit život

S otevřením Pošty chce policii pomoci i magistrát. "Velmi mě překvapilo, v jak skvělém stavu je interiér kavárny pět let po jejím uzavření, za to patří policii dík. Budeme se snažit společně vymyslet, jak do kdysi oblíbené kavárny vrátit život," uvedla začátkem února liberecká primátorka Martina Rosenbergová.

Kavárna Pošta v LiberciO znovuoživení kavárny stojí také památkáři. Podle nich je cenný i exteriér domu, jenž se nachází na náměstí Dr. E. Beneše. Společně s okolními stavbami tvoří kavárna celek domů tehdejšího velkoměstského stylu a zrcadlí se v ní ideál doby. Za jejím otevřením stojí první liberecký kavárník Theodor Cloin.

Další příležitostí, kdy se lidé do kavárny podívají, je pravděpodobně 13. září 2014 v rámci Dnů evropského dědictví.