Nebílovy na Plzeňsku jsou obcí, kterou byste na mapě mohli klidně přehlédnout. Byla by to ale škoda. A letos dvojnásobná. S novou sezonou se tu totiž po letech restaurátorské práce otevřou dveře do jednoho z nejkrásnějších zámeckých sálů v Česku.

Fantaskní nástěnné a nástropní malby v tanečním sále o rozsahu téměř 400 metrů čtverečních pocházejí z konce 18. století a jejich námětem je tropická džungle s řadou vysokých stromů. Stěny jsou pomalované ptáky, motýly, mezi stromy jsou průhledy do orientálních krajin. Jejich autorem je významný barokní klasicistní malíř Antonín Tuvora.

Zámek Nebílovy - interiér

Palác, který vyrostl kvůli reprezentaci vysoce postaveného aristokrata u dvora polského krále, sloužil jako domov českému hraběti.

Jenže bez ohledu na výjimečné architektonické kvality stavby nebo unikátní malířskou výzdobu interiérů byl nakonec zámek 150 let využíván jako hospodářský dvůr.

Teprve po roce 1968 se stává státním majetkem, přechází do správy Národního památkového ústavu a postupně se obnovuje. Vrcholem je pak letošní dokončení restaurovaného tanečního sálu, který si návštěvníci prohlédnou poprvé 4. dubna při vernisáži výstavy plastik sochaře Františka Bálka.

Výprava do zámku Nebílovy je jednou z téměř 30 tipů, kam své čtenáře zve středeční vydání IN magazínu Hospodářských novin.

Pouták IN

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se