Josef Valihrach se raduje z jedné z cen
Foto: www.valihrach.cz
Mekka vinařství - Francie - musela v polovině března skousnout fakt, že nejlepší chardonnay světa nepochází z tamních vinic, ale z České republiky. Prestižní přehlídku Chardonnay du Monde vyhrál moravský vinař Josef Valihrach.

Vinař Josef Valihrach z Krumvíře na Břeclavsku vyhrál se svým Chardonnay výběr z hroznů 2005 prestižní přehlídku světových výrobců odrůdy Chardonnay ve Francii. Mezi elitou byl počtvrté za sebou. Výsledky jsou z webu organizátorů. Z nich vyplývá, že mezi čtyři nejlepší vína se kromě Valihracha probojovali další tři francouzští vinaři.

Soutěž Chardonnay du Monde se konala od 12. do 15. března ve francouzském Château des Ravatys. V soutěži bylo 794 vzorků vín ze 40 zemí.

"Je to velký úspěch a pikantní v tom, že se přehlídka konala ve Francii," řekl šéf Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Podle výkonného ředitele Svazu vinařů ČR Martina Půčka jde o výrazný úspěch zdůrazněný tím, kde se soutěž konala. "Pro Francouze jde o typickou odrůdu," připomněl. Podle něj ale stále platí, že českých vín se do zahraničí vyváží minimum. V Česku se vyrobí méně vín, než se spotřebuje.

"Úspěch v zahraničí je důležitý pro image, pro známost," dodal Půček.

Přehlídka Chardonnay du Monde se konala pojednadvacáté. Josef Valihrach se mezi elitou umisťuje pravidelně. V minulých letech obsadil třetí, čtvrtou a pátou příčku.

"Jsem spíše skromný, ale toto je neskutečný úspěch. Nečekal jsem, že mohu vyhrát," poznamenal.

Podle něj se kvalita vín z Moravy neustále zlepšuje. "Hodně se to posunulo v technologii, učíme se," uvedl. Aktuální úspěch řadí nejvýše, přestože loni získal například Velkou zlatou medaili ve francouzském Lyonu. Jeho Hibernal zemské víno 2010 uspěl v konkurenci více než 2000 vzorků vín.

Valihrachovi pomáhají úspěchy v odbytu. Vína si od něj objednávají zákazníci i z Francie. "Jde o restaurace i soukromé osoby," dodal.