Každý Čech sní ročně v průměru zhruba kilogram bramborových lupínků neboli chipsů. "Podle nejrozšířenější teorie chipsy poprvé usmažil kuchař v USA před 160 lety, od té doby jim výrobci dodali množství příchutí. Češi ale stále preferují původní slanou," říká člen představenstva společnosti Intersnack Martin Gajdolín. Intersnack je v Česku jejich největším výrobcem, letos na trh z Choustníku na Táborsku dodá zhruba 11 000 tun chipsů.

Na výrobu kilogramu chipsů je třeba bezmála čtyř kilogramů brambor. Pro výrobu kvalitní chipsů se používají speciálně vyšlechtěné odrůdy brambor s vysokým obsahem škrobu a nízkým obsahem cukru. Musí mít také vhodné vlastnosti ke skladování.

V bramborách používaných pro výrobu chipsů je zhruba 24 procent sušiny a zbytek obsahu tvoří voda. Voda se při fritování odpaří a částečně je nahrazena tukem. Lupínky z Choustníku ho mají 35 až 36 procent, smaží se ve směsi čerstvého slunečnicového a palmového oleje.

Chipsy se vyrábějí v několika různých řezech - mohou být tenké nebo silnější, vroubkované nebo hladké. Z nejrůznějších variant je ale v Česku největší zájem o klasické solené lupínky o tloušťce až 1,8 milimetru, což ve světě nemá obdoby. Zcela jiné chutě mají i naši bezprostřední sousedé. V Německu dávají přednost slaboučkým lupínkům paprikovým a v Maďarsku chipsům s příchutí bylinek a sýra.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist