Pobyt ve vesmíru způsobuje škody na téměř každé části lidského těla: důvodem je méně gravitace, píše BBC.  Právě gravitace totiž vytváří podmínky, na které jsme zvyklí na Zemi.

"Astronauti ztrácejí hodně vápníku, který je důležitý pro jejich kosti. Je to trochu jako osteoporóza na Zemi," říká Maggie Aderin-Pococková, která se na University College London specializuje na výzkum vesmíru.

Vědci si úbytek vápníku vysvětlují tím, že astronauti neprovádějí ve vesmíru cviky, které by odporovaly zemské gravitaci. Takovými cviky může být chůze, běh nebo třeba zvedání nákladu do výšky – ve všech případech tak zápasíme se zemskou gravitací. Astronauti mají proto zvlášť přizpůsobený jídelníček a dvě hodiny denně musejí věnovat právě cvičení.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se