Pobyt ve vesmíru způsobuje škody na téměř každé části lidského těla: důvodem je méně gravitace, píše BBC. Právě gravitace totiž vytváří podmínky, na které jsme zvyklí na Zemi.
"Astronauti ztrácejí hodně vápníku, který je důležitý pro jejich kosti. Je to trochu jako osteoporóza na Zemi," říká Maggie Aderin-Pococková, která se na University College London specializuje na výzkum vesmíru.
Vědci si úbytek vápníku vysvětlují tím, že astronauti neprovádějí ve vesmíru cviky, které by odporovaly zemské gravitaci. Takovými cviky může být chůze, běh nebo třeba zvedání nákladu do výšky – ve všech případech tak zápasíme se zemskou gravitací. Astronauti mají proto zvlášť přizpůsobený jídelníček a dvě hodiny denně musejí věnovat právě cvičení.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.












