Byznys menu

Kam jít na oběd či večeři s obchodními partnery? V Praze i v dalších velkých městech vzniká řada nových podniků, které jsou pro byznys lunch či významnou pracovní večeři jako stvořené.

TÝDENÍK EKONOM bude každý týden podrobně představovat jeden z vybraných podniků nejen v Praze.

Vlajková loď prestižní gastronomické společnosti Zátiší je v posledních letech mimořádně aktivní a neustále nabízí pražským gurmánům nějaké novinky. Velmi oblíbené jsou pravidelné wine cluby, v rámci nichž je každý měsíc představeno gastronomické či vinné téma, ke kterému je připraveno speciální menu s vybranými víny. Ještě významnějším počinem je průběžné hostování dvou špičkových kuchařů oceněných michelinskou hvězdou – Francouze Nicolase Saleho a Itala Gabriela Felicianiho, jejichž famózní delikatesy jsou zařazeny do stálého menu, a doplňují tak kreativní kuchyni kmenového šéfkuchaře Petra Bureše. A právě díky této spolupráci tří špičkových šéfkuchařů je nabídka Bellevue mimořádně pestrá z hlediska stylů vaření, neboť každý z nich přináší do restaurace nejen nová jídla, ale i jiné koncepty, suroviny a jejich zajímavé zpracování.

Ochutnávka darů moře

Pod většinou jídel je však podepsán kulinární mág Feliciani, který je zastáncem chuťově plné, až opulentní kuchyně, s níž tak trochu "válcuje" své kolegy. Ať už si v Bellevue objednáte cokoli, čeká vás ohromující zážitek, ale přece jen, některá jídla jsou výjimečná. Z předkrmů doporučujeme především domácí ravioli Carbonara plněné kozím sýrem, pancettou a žloutkem. Obsah raviolky je ovšem tekutý, takže teprve až když ji rozkousnete, čeká vás ona jedinečná harmonie chutí. Také druhý nejoblíbenější předkrm ke velmi zajímavý a drží se na jídelním lístku již několik sezon, byť se stále obměňuje. Jde o trilogii darů moře čili tři degustační porce připravené z ryb, mušlí a krevet. V současné trilogii najdete svěží tatarák z lososa s avokádovým salátem, výtečnou svatojakubku podávanou s kroupovým rizotem a na závěr tygří krevetu vařenou ve vývaru z mušlí a podávanou ve sklenici s "rybím" vývarem a s hráškovým pyré. Všechna tři jídla jsou krásně vymyšlená a dohromady nabízejí velmi pestrý a chuťově rozmanitý předkrm.

VIDEO: Šéfkuchař Bellevue ukázal z čeho rád vaří. Z placaté ryby a pažitky

Šéfkuchař Bellevue ukázal z čeho rád vaří. Z placaté ryby a pažitky

Famózní dezerty

Z hlavních jídel zkuste v první řadě nejžádanější "zimní" specialitu v podobě křehké telecí svíčkové obalené v krustě z černých lanýžů, servírovanou s jemnou omáčkou z lišek. Toto jídlo se na jídelním lístku drží již 4 roky, ale vždy pouze od září do března, tedy v době, kdy jsou k dispozici černé lanýže. Pokud naopak máte chuť už na něco jarního, vyberte si rybu dne, kterou připravuje Petr Bureš s lahodnou, mírně nakyslou omáčkou z marakuji (tato úprava bude v poněkud obměněné podobě, tedy s marakujou a champagne zařazena také do slavnostního Valentýnského menu, které zde bude k ochutnání pouze 14. února). V žádném případě ovšem nezapomeňte na dezert, neboť právě ten patří v Bellevue k vrcholným gastronomickým číslům. Doporučíme vám hlavně dva  – domácí nugátové magnum v čokoládě s lískovými oříšky a mořskou solí či crème brûlée s Carolans whisky krémem, které se servíruje v naleštěném porcelánovém popelníku na doutníky, navíc přímo s jedním jedlým "doutníkem" plněným Valrhona čokoládovou pěnou. Oba dezerty jsou jak svojí chutí, tak celkovou prezentací rafinovaně dekadentní. Ještě pro pořádek připomeňme, že v Bellevue nejsou na menu ceny jednotlivých pokrmů, protože se tu platí podle množství chodů. Menu o dvou chodech vyjde na 990 korun, tříchodové menu stojí 1290, čtyřchodové 1490 a pětichodové 1690 korun.

Tři otázky pro šéfkuchaře

Co by dobrý šéfkuchař nikdy neudělal?
Spíše bych rád odpověděl, co by neměl přestat dělat! Kontrolovat suroviny a výslednou kvalitu pokrmu.

Jaké je vaše nejoblíbenější jídlo?
Těžká otázka vybrat si pouze jedno jídlo. Záleží na příležitosti, lidech, náladě. Ale rád se vracím k dobře upečené kachně se zelím.

Jaká je vaše nejoblíbenější restaurace?
La Ciau del Tornavento v Itálii, kterou pravidelně jednou ročně navštěvuji. A to vždy, když jedu do Piemontu pro bílé lanýže.

Poklady z Piemontu

V restauraci Bellevue najdete skvělý výběr těch nejlepších vín z celého světa, nicméně za zmínku stojí především dvě italská vinařství z Piemontu produkující nejen slavná Barbaresca, ale také stále oblíbenější víno Barbera d'Alba, které má tu výhodu, že se dá pít i velmi mladé. První ze zmíněných výrobců je vinařství Marchesi di Grésy, jehož duše Alberto di Grésy vlastně definoval moderní podobu Barbarecsa. Velmi krásné jsou ovšem i vína od menšího vinaře Lorenza Alutta (obě vinařství stojí téměř u sebe), jehož vína nabízejí skvělý poměr kvality a ceny. A pokud jsme u zajímavých vín, zapište si do diáře, že na květen restaurace Bellevue plánuje v rámci wine clubu snoubení jídel Nicolase Saleho se špičkovými champagne, což bude krásný zážitek. Vrcholem letošní sezony ovšem bude druhý ročník michelinského souboje mezi Nicolasem Salem a Gabrielem Felicianim, kteří si společně stoupnou na celý týden do kuchyně a budou hostům připravovat a servírovat předkrmy i hlavní jídla na jednom talíři vždy proti sobě. První souboj michelinských kuchařů, který dostal vtipný název Star War, vyhrál loni na podzim italský šéfkuchař, a tak mu má Francouz co vracet. Ale především to byla a zase jistě bude skvělá a unikátní zábava pro všechny hosty.

Doporučení

Pokud chcete vyzkoušet poněkud netradiční a těžce zařaditelné víno, objednejte si ještě ne příliš známé víno Faro z vinařství Palari, které sice pochází ze Sicílie, ale přesto je překvapivě svěží, noblesní a krásně pitelné. Budete mít náskok, neboť o tomto vinařství se bude ještě hodně mluvit.


 

Šéfkuchař Bellevue ukázal z čeho rád vaří. Z placaté ryby a pažitky