Jmenování lidí, kteří výrazně přispěli anebo pomohli vybrat hodně peněz na zvolení amerických prezidentů, na více či méně prestižní diplomatické posty je ve Spojených státech obvyklé. Mezi takové velvyslance patří i současný americký ambasador v Praze Norman Eisen.

Wintourová podle stanice CBS News osobně Obamovi na kampaň poskytla 30 000 dolarů. Mnohem vyšší částku mu ale pomohla vybrat na dvou prestižních setkáních pro dárce. Jedno se konalo v domě herečky Sarah Jessiky Parkerové, druhé u filmového producenta Harveyho Weinsteina. Účastníci těchto setkání celkem poskytli současnému šéfovi Bílého domu na úspěšnou kampaň za znovuzvolení 2,6 milionu dolarů. Wintourová se díky tomu řadí mezi Obamovy nejúspěšnější "výběrčí".

Nyní by se díky tomu mohla vrátit do Británie, kde se narodila. Později se ale žena, která stojí v čele časopisu Vogue od roku 1988, stala americkou občankou. Je pověstná jako náročná šéfka. Ve světě módy má bezkonkurenční vliv. Představu o něm si diváci na celém světě mohli udělat ve filmu Ďábel nosí Pradu, kde postavu inspirovanou Wintourovou ztvárnila Meryl Streepová.

Zkušenosti výhodou

Na místo v Londýně si ale údajně dělá nárok i další z velkých dárců na Obamovu kampaň a její finanční šéf Matthew Barzun, který je bývalým velvyslancem ve Švédsku. Šéfka asociace amerických diplomatů proto označila Wintourovou za "inteligentní, schopnou, atraktivní a elegantní osobu", zároveň ale řekla, že "zkušenosti a praxe z diplomacie jsou skutečně velkou výhodou".

Deník The Los Angeles Times upozornil, že důležitou podmínkou pro získání některého z prestižních diplomatických postů v Evropě je osobní bohatství. Velvyslanec musí pořádat recepce a setkání na ambasádě a rozpočet amerického ministerstva zahraničí je napjatý. Wintourová, která si ve Vogue vydělává kolem dvou milionů dolarů ročně, by s tím ale podle listu neměla mít problém.

Samotná třiašedesátiletá šéfredaktorka se ke spekulacím o jejím možném návratu do rodného Londýna zatím přímo nevyjádřila. Mluvčí časopisu Megan Saltová ale uvedla, že Wintourová je "v současném zaměstnání šťastná".