Z popíjení panáků po hospodách se v sobotu stal trestný čin. Láká to srovnat české 15. září s 16. lednem 1920, kdy začal platit velký prohibiční zákon, který během pár let udělal z amerických gangsterů miliardáře a většinu Američanů dostal do konfliktu se zákonem. Přesto prohibice po česku a prohibice po americku mají (samozřejmě kromě zákazu prodeje alkoholu za účelem veřejného blaha) společného jen málo. Nebo ne?

Český zákaz reaguje na desítky mrtvých a další desítky otrávených, kteří skončili v nemocnicích. Přišel rychle a řadu lidí překvapil. To americká politika nazrávala k velké prohibici 20. let celé století a byla to cesta lemovaná ne desítkami, ale tisícovkami mrtvých. Když 16. ledna 1920 začal federální prohibiční zákon platit, už byla velká část států hlavně na americkém severozápadě "suchá".

Že se historie pohibice v Americe nezačala psát v roce 1920 ostatně ilustruje i řada slov, které pojmenovávají realitu prohibiční společnosti a která vznikla o celé desítky let dříve, než ve Washingtonu vůbec začali brát tuto myšlenku v úvahu.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se