Metanol je řazen mezi nebezpečné jedy, přestože sám o sobě jedovatý vlastně není. Problémem jsou až jeho metabolity, tedy látky, na které se v lidském těle rozkládá. Jde především o vysoce toxický formaldehyd a dále o  kyselinu mravenčí.

„Způsobí metabolický rozklad, rozvrat metabolických procesů v celém organismu,“ vysvětluje Marie Balíková z Ústavu soudního lékařství a toxikologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. „Důsledkem tvorby metabolitů je posun Ph plazmy do kyselého prostředí, tedy metabolická acidóza. Ta způsobí, že po požití metanolu začnou selhávat ledviny, odumírá mozek a poškozeny jsou i další životně důležité orgány, a to nevratně.“

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se