Mia a Zbyněk Vlkovi
Foto: Jana Patková
Bez elektřiny, s kozími bobky na botách, ale s vlastním větrným mlýnem za humny. Takhle se žije v Žijícím skanzenu v Jindřichovicích pod Smrkem. Na výspě Česka, která láká neobyčejné lidi.

Světnice v prvním patře podstávkového domu má od petrolejky očazený strop. Syrové počasí Jizerských hor se cpe do otevřených oken, teplý vzduch od kachlových kamen ho přetlačí a vyžene ven do okolních luk a lesů. Na stole se objeví bylinkový čaj a zavařovačka plná medu.

Na židli ale neusedá roztřesená babička v zástěře, jak by se snad dalo očekávat, nýbrž jedenatřicetiletá Mia ve šmrncovních šatech. Chlap by řekl – kočka. Ten její chlap vypadá jako blonďatý Kristus a je strůjcem všeho divného a jiného, co se ve skanzenu nachází a žije. Což znamená sedm lidí, počítaje v to i tři děti, ovce, koně, obojživelníky či mouchy.

„Přes léto jich je tu strašně moc,“ jen tak mimochodem prohodí Mia. „Takže raději spíme venku.“ „Proč si sem nedáte mucholapku?“ „Protože jsme nevraždiví.“

Prší, a tak se sedánek u čaje protáhne. Dokud se mraky neuráčí chvíli přestat fňukat a na zvonec nezaklinkají první návštěvníci skanzenu. Na jazyk se za tu dobu dere tisíc „proč“, ale jen některá stačí být vyslovena.

„Po lesnické fakultě jsem chvíli pracoval v CHKO Jizerské hory,“ vypráví inženýr Zbyněk Vlk. „Díval jsem se na elektrárny, které sem čadí, a uvědomil jsem si, že tohle z pozice lesníka neovlivním. Řekl jsem si – nebudu
se starat o celé hory, ale vezmu kus krajiny a proměním ji.“

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.