Kdo prodává nejvíce nekvalitních, falšovaných či nebezpečných potravin? Podle počtu případů, které jsou zveřejněny na novém seznamu www.potravinynapranyri.cz, vede v této neradostné hitparádě řetězec prodejen Tesco, za ním následuje Kaufland a Ahold. Početné zastoupení mají na tomto seznamu také obchodní řetězce Spar a Penny Market.
Portál Potravinynapranyri.cz dalo dohromady ministerstvo zemědělství spolu se Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí a upozorňuje jeho prostřednictvím na případy, které tento státní úřad řeší.
Nový web byl zprovozněn 10. července a už nyní obsahuje údaje o 356 nevyhovujících potravinách. Na společnost Tesco Stores ČR připadá 44 z nich. O druhou pozici se s 24 potravinami dělí Ahold a Kaufland, za kterými následují řetězce Penny Market a Spar (shodně 23 potravin). Naopak nejmenší zastoupení mají na seznamu prodejny Globus (dvě položky), Makro (tři), Billa (čtyři) a Lidl (sedm).
Podle mluvčího SZPI Pavla Kopřivy je při hodnocení těchto údajů třeba vzít v úvahu, že nejde o reprezentativní statistický vzorek, protože kontroly jsou v prodejnách prováděny cíleně. Například poté, co na nekvalitní potraviny upozorní zákazníci.
Kaufland v Litoměřicích prodával plesnivé pečivo, zjistila státní inspekce - čtěte ZDE
Polským potravinám nevěříme, tvrdí Češi. Dovoz od severních sousedů ale stále stoupá - čtěte ZDE
Nový web návštěvníkům umožňuje vyhledat informaci o nevyhovujícím výrobku podle názvu, druhu, prodejce, země původu a distributora. Z celkového počtu 356 zveřejněných potravin jich 227 spadá do kategorie nebezpečných, protože obsahovaly například alergeny, roztoče či plísně.
Dalších 71 potravin bylo falšovaných. Do této kategorie patří například rybí salát, který obsahoval méně masa než bylo uvedeno na obalu. Nejakostních potravin SZPI zatím zveřejnila 58.
Lidé mají o tyto informace velký zájem. "Za prvních 24 hodin provozu bylo zaznamenáno přes 200 000 unikátních návštěvníků, kteří za uvedenou dobu stihli zobrazit téměř čtyři miliony stránek," podotkl Pavel Kopřiva.
Výrobci a prodejci se podle Ministerstva zemědělství pod tlakem konkurenčního boje a ve snaze o udržení marží často uchylují k nabízení nejakostních, falšovaných, ale také nebezpečných potravin. Nejčastěji inspektoři odhalují potraviny s nepřiznanými levnými náhražkami a také klamání při označování výrobků v prodejně. "Do budoucna chceme aplikaci otevřít i pro další dozorové a inspekční orgány, jakými jsou například Státní veterinární správa nebo hygienická služba," uvedl ministr zemědělství Petr Bendl.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist