"Češi reagují hystericky," komentuje náměstka polského ministra zemědělství Andrzej Butra snahu české inspekce a českého ministerstva zemědělství získat informace o tom, které polské potraviny by mohly obsahovat odpadní sůl z průmyslové výroby.
"Může to být důsledkem strachu z toho, že si Češi oblíbili polské potraviny." Svým vyjádřením potvrzuje, že používání odpadní soli z průmyslové výroby nepovažuje polská strana na rozdíl od Čechů za zásadní problém.
Polsko tak trvá na informačním embargu a nadále odmítá svým českým partnerům sdělit jména firem, které závadnou sůl používaly. To komplikuje pátrání české potravinářské inspekce po tom, zda se produkty těchto firem dostaly i na český trh.
Butra svými slovy přímo potvrzuje obavy Státní zemědělské a potravinářské inspekce, že polská strana je ochotná chránit více dobré jméno polských firem než právo lidí, kteří jejich výrobky kupují mimo Polsko. Poláci v minulých týdnech stáhly z trhu stovky tun potravin, do prodeje jich vrátily jen zhruba deset procent. O jaké výrobky se jednalo, proč byly staženy a co se nimi stalo, to se ale nikdo z kompetentních lidí v Česku nedozvěděl.
Rozhoduje prokuratura v Poznani
"Nejsou žádné důvody k tomu, aby se stavěla v potaz kvalita polských potravin," řekl Andrzej Butra v pondělí podle agentury PAP. Dodal, že potraviny pocházející z legální výroby jsou pod kontrolou, připustil ale, že se stávají i podvody, které pak stíhá justice.
Za bezprecedentní čeští inspektoři považují i to, že je polští hygienici odkazují na rozhodnutí prokuratury v Poznani, která případ používání technické soli v potravinách vyšetřuje. Ta zveřejnění firem, které ji používaly, striktně odmítá s ohledem na dobré jméno těchto firem.
"Podniky, které podvedli kriminálníci produkující technickou sůl, jsou také poškozené. A protože ty potraviny nebyly zdraví nebezpečné, není potřeba tyto firmy vystavovat nebezpečí ztráty dobrého jména," říká k postupu poznaňské prokuratury Andrzej Butra.
České ministerstvo zemědělství s takovým postupem ostře nesouhlasí. Zakázat dovoz polských potravin do Česka ale nemůže, porušilo by tím zákony EU o volném trhu. Ano, je více než sporné, zda potraviny, které byly vyváženy i do Česka, odpovídají normám Evropské unie. Poláci ale trvají na výhodách, které jim evropská legislativa dává.
Inspektoři odhalují u polského dovozu další a další problémy
Nedostatek informací z Polska nutí české inspektory, aby na dovoz polských potravin soustředili maximální pozornost. A odhalení nekvalitních potravin přibývá. Jen za minulý týden vrátila Státní veterinární správa do Polska půl tuny nekvalitního kuřecího masa a Česká zemědělská a potravinářská inspekce rozhodla o stažení kvašených okurek a kysaného zelí obsahujících zakázanou kyselinu mravenčí, které na českém trhu nabízelo Makro.
Polsko nám tají informace o nebezpečných potravinách, rozčilují se čeští inspektoři - čtěte ZDE
Sůl k posypu silnic prodávaly jako jedlou. Tři polské firmy teď vyšetřuje policie - čtěte ZDE
Pověsti polských potravin v poslední době nepřidala ani vaječná aféra, kdy se ukázalo, že firma ze středního Polska prodávala sušená vejce obsahující jedovaté kadmium, olovo a bakterie ecoli. Polský ministr zemědělství Marek Sawicki ujišťuje, že výrobky obsahující nebezpečný prášek byly staženy z obchodů. Které konkrétně to byly, to ovšem českým institucím opět nikdo nesdělil.
Jen o pár měsíců starší je souhrnná správa SZPI, která konstatovala falšování u řady z Polska dovezených ovocných pomazánek a džemů. (Jejich seznam najdete zde.)
Andrzej Butra má však pravdu v tom, že si čeští obchodníci levné polské výrobky v posledních letech velmi oblíbili. Poláci loni do Česka prodali potraviny za více než miliardu eur, skoro o 19 procent více než v roce 2010. Šlo hlavně o sýry, drůbeží maso, pekárenské výrobky, vepřové maso a řepný olej.
Poláci měli posypovou sůl v jídle deset let. Zdraví neohrožuje, tvrdí jejich hygienici - čtěte ZDE
Polsko má skandál se zkaženými vejci. Mohou být v těstovinách, majonéze i sušenkách - čtěte ZDE
Soběstačnost v zásobování potravinami přitom v Česku neustále klesá, zatímco v Polsku tvoří zemědělská výroba zhruba 25 procent HDP. Že by se tento trend ve vývozu potravin z Polska do Česka obrátil, toho se Poláci neobávají. Obavy nemají ani ze snahy českého ministerstva prosadit na evropské úrovni právo dovoz z Polska do Česka zakázat.
"Nebylo by to v souladu s právem Evropské unie," řekl dnes ministr zemědělství Marek Sawicki v rádiu TOK FM. "Jde o vnitřní (českou) válku. Češi svoje zemědělství nechali stranou, dnes nedokáže konkurovat s naším," dodal. Tvrdí, že čeští zemědělci se hlasitě ozývají pokaždé, když se objeví nějaký problém na polském nebo německém trhu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist