Vážený návštěvníku, gratulujeme vám k výběru cíle vaší vycházky. Věříme, že s Československou televizí budete spokojený, i když se dnes jmenuje už pouze Česká.

Pokud při jejím sledování spatříte duchy, je to v pořádku. Duchů socialistické éry je tento dům plný, občasná modernizace je nezaplašila a je potřeba s nimi počítat. Nejčastěji jsou k vidění na rozlehlých chodbách, u štědře chromovaných zábradlí nebo u hliníkových rámů dveří.

Pro příjemný požitek ze sledování je nutné zvolit správnou vzdálenost, ze které se na Československou televizi budete dívat. Příliš krátká vzdálenost unavuje oči, oficiálně zvolená technologicko-architektonická koncepce, nazvaná centrálně decentrální, není z blízkého pohledu líbivá. Do těsného sousedství sesazené samostatné bloky nevytváří samy o sobě nijak působivý celek.

Česká televize

Vhodný pohled je z protějšího břehu Vltavy od Dívčích hradů. Nad zarostlými svahy u podolského bazénu se proti horizontu pankrácké pláně zvedá silueta hlavní televizní budovy. Mimochodem, právě Dívčí hrady byly druhým místem, které pro výstavbu televize připadalo v úvahu, když se v roce 1956 začaly připravovat první studie.

Česká televize

Aby vám Československá televize dobře sloužila, věnujte prosím pozornost laminátovému límci mezi střechou a posledním provozním patrem výškové budovy. Ukrývají se za ním různé vysílací přístroje, mikrovlnná zařízení a spojovací technika. Laminát byl jako konstrukční materiál zvolen proto, že je pro elektromagnetické záření prostupný; podle stejných principů byl sestrojen například kryt televizního vysílače na Ještědu.

Česká televize

Budova televize je odolná proti otřesům, a to nejen seizmickým, ale také společenským, politickým i personálním. Změna ve vedení obvykle nevyvolává žádné velké změny mezi pracovníky a v zaběhnuté výrobě. Uspořádání, které v roce 1960 navrhl architekt Jiří Holý, je stále funkční od spuštění provozu v roce 1971.

Společně s hlavním televizním areálem byla jako součást standardní výbavy dodána v roce 1984 samostatně stojící nízká budova zpravodajství, čtvercový prstenec se dvěma podzemními a třemi nadzemními podlažími. Jako doplňkové příslušenství navrhl v roce 1997 architekt Václav Aulický do oblouku zahnutou budovu zvanou Rohlík.

I při pečlivém dodržování návodu se mohou při sledování Československé televize objevit výpadky v kvalitě. V takovém případě je nutné respektovat oznámení z uživatelské příručky televizoru Tesla Mimosa 4213 U-1: "Některé rušivé jevy nelze odstranit žádným ovládacím prvkem."



JAK SE TAM DOSTAT

ČT sídlí na adrese Na hřebenech II 1130/6. Naproti je zastávka autobusů 148 a 188 Kavčí hory. Nejbližším metrem je pak Pankrác a Pražského povstání.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist