Obrovská socha byla nad Rio de Janeirem vztyčena na počet stého výročí nezávislosti. Nápad postavit ji tam se poprvé objevil v roce 1859, tehdy tuto myšlenku kněz Pedro Maria Bosse neúspěšně přednesl brazilské princezně Isabele.

Znovu se vynořila až s blížícím se stým výročím vyhlášení nezávislosti země. Mezi tím byla na vrchol hory vybudována železnice, což plánům na stavbu monumentu hrálo do karet.

Základní kámen sochy Krista byl položen počátkem dubna 1922 a následující rok byl v architektonické soutěži vybrán projekt brazilského inženýra Heitora da Silvy Costy. Socha samotná je nicméně dílem francouzského sochaře Paula Landowského. Práce na stavbě monumentu začaly v roce 1926, a o pět let později, 12. října 1931, bylo dokončené dílo slavnostně odhaleno.

Socha Krista Spasitele je tvořena železobetonovou konstrukcí, která je zvenčí obložena pláštěm z mastku. Tento mimořádně měkký minerál byl zvolen pro svou matně bílou barvu a snadnou opracovatelnost. Malta použitá při stavbě sochy obsahuje kromě běžných ingrediencí i tak "exotické" složky jako cukr a dokonce velrybí tuk.

 

Lákadlo na turisty

Oproti původním očekáváním se třicet metrů vysoká socha nestala ani tak poutním místem, jako spíš turistickou atrakcí. Z vyhlídkové terasy na jejím úpatí se totiž nabízí jeden z nejkrásnějších pohledů na Guanabarskou zátoku a Rio de Janeiro. I díky tomu je Socha Krista Spasitele zřejmě nejnavštěvovanějším místem v Brazílii.

Dlouhá léta byl riodejaneirský Kristus se svými třiceti metry nejvyšší sochou Ježíše na světě. Teprve v roce 1994 jej trumfnul 34,2 metru vysoký monument Kristus Svornosti, vztyčený v bolivijské Cochabambě.

Aktuálně nejvyšší sochou Krista se může od loňska vykázat západopolské městečko Świebodzin. Při započtení pozlacené kovové koruny měří Spasitel 36 metrů, a pokud se vezme v úvahu i uměle navršený pahorek, z něhož socha vyrůstá, jedná se dokonce o více než 52 metrů.

Nicméně je to právě socha Krista Vykupitele v Rio de Janeiru, která byla před čtyřmi lety v celosvětové anketě zvolena jedním ze sedmi moderních divů světa.