Obrovské stavby, které na území republik bývalého Sovětského svazu vznikaly v desetiletích před pádem komunistického režimu, mají kromě monumentálních proporcí společnou snad jen jednu věc - nepatří k žádnému konkrétnímu stylu, nedodržují pravidla, která by jim určila nějaká architektonická škola. Na rozdíl od avantgardních 20. let nebo od socialistického realismu poválečné éry odrážejí na plno a opravdu ve velkém především fantazii svých tvůrců.
Různorodost architektury vznikající v letech 1970 až 1990 se zdá být dokonalým ztěleněním chaosu rozkládajícího se politického systému. Architekti těchto staveb dávno opustili modernismus a vydali se cestou svobodné imaginace.
Z tohoto chaosu se zrodila "mluvící architektura", říká autor fotografické publikace CCCP: Kosmické komunistické konstrukce fotograf Frédéric Chaubin. Krematorium je ztvárněno v podobě plamenů, technologický institut získává podobu vesmírného korábu a sídlo politické strany na první pohled všem okolo říká, že Velký Bratr je ve střehu.
Podívejte se, jakou architekturu zrodila poslední dvě desetiletí komunistické existence alespoň ve stručném výběru z Chaubinových fotografií. Jejich brutální poetika stojí za víc než jeden pohled.
Monumenty sovětské architektury z let 1970 až 1990
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.