Nejlepším barem v ČR je podle publikace Maurerův výběr Grand Bar pražský Barego Bar na Malé Straně. Do první desítky žebříčku se dostal jen jeden mimopražský bar, českobudějovická Žlutá ponorka Coctail Bar na devátém místě.

Žebříček zveřejnily Lidové noviny. Přehled vychází z poznatků dobrovolných hodnotitelů, kteří tajně a za své peníze navštěvovali a známkovali jednotlivé podniky. Hodnotit mohl každý, kdo se zaregistroval na webových stránkách www.grandbar.cz.

Všechny bary umístěné v první desítce spadají do vyšší cenové kategorie, většinu návštěvníci najdou v centru Prahy. Dobrovolníci v nich hodnotili kvalitu nápojů, úroveň obsluhy, interiér a celkovou atmosféru.

Na druhé příčce se umístil bar La Casa de La Havana Vieja, třetí místo patří baru Two Steps, čtvrtý je Bugsy's Bar a páté místo zaujímá Cloud 9 Sky Bar & Longue.

Vydavatel publikace Pavel Maurer už dříve uvedl, že tato celostátní anketa si klade za cíl informovat jen o kvalitních a zajímavých podnicích.

Přehled má být podle něj "obranou proti nekvalitnímu pití, špatným drinkům a nepříjemné obsluze". Anketa navazuje na gastronomický projekt Maurerův výběr Grand Restaurant, který vznikl před patnácti lety.

Překvapivě se do první desítky nejlepších nočních podniků v Česku dostala řada hotelových barů. "Máme prověřeno, že hodnotili převážně lidé, kteří jsou již mnoho let zapojeni do ankety Grand Restaurant, a tím se vysvětluje umístění několika hotelových restaurací v top desítce," řekl Maurer.

Na rozdíl od hodnocení restaurací byl podle Maurera v případě barů patrný větší zájem mladých lidí. "Přibližně asi čtvrtina hodnotitelů byla ve věku mezi 18 a 25 lety," dodal.

Hlasování bylo podle mluvčí projektu Dominiky Vrkotové rozděleno do jednotlivých kategorií, kam patřily například hotelové bary, music bary, gay bary nebo studentské bary.

Deset nejlepších barů podle Maurerova výběru Grad Bar:

 

1. Barego Bar, Mandarin Oriental, Praha 1

2. La Casa de La Havana Vieja, Praha 1

3. Two Steps, Kempinski hotel, Praha 1

4. Bugsy's Bar, Praha 1

5. Cloud 9 Sky Bar & Longue, Hilton, Praha 8

6. Black Angel's, Praha 1

7. Hemingway Bar, Praha 1

8. Café Longue, Praha 5

9. Žlutá ponorka Coctail Bar, České Budějovice

10. Aureole, City tower, Praha 4